PO KRUHET PERËNDIMI ME RUSINË, POR DO TA PËSOJNË MË KEQ SE NAPOLEONI DHE HITLERI

Nga Bajramm Shabani

Nëna histori na dëshmon me fakte që Rusia gjatë 500 viteve është sulmuar pesë herë nga Perëndimi, më 1605 Rusinë e sulmuan polakët, suedezet e sulmuan nen Karlin Xll më 1708, francezet e sulmuan nen Napoleonin më 1812 dhe gjermanët e sulmuan dy herë në luften e parë boterore 1914 dhe 1941 nga Hitleri. Përfshirë edhe luftën e Krimesë më 1853-1856.

Polaket e sulmuan por e pësuan gjithashtu e sulmuan suedezet por edhe ata e pësuan keq, Napoleon Bonaparti marshoi me 1812 me gjysmë miljoni ushtarë por u kthye MBRAPSHTË me vetem 5 mijë ushtarë të gjallë.
Më 1813 kozaket ja moren Parisin, me 1941 Hitleri marshoi drejtë Moskës por ruset ja moren Berlinin dhe Kaliningradin.

Rusinë e pushtuan mongolet por ruset ua moren Siberinë dhe kinezeve Mançurinë ku ndodhet sot Wladivostoku, japonezet me 1905 e sulmuan Rusinë por ruset ja moren ishujt Kurire.

Siç po shihet me duket sërish po perseritet historia nazistet po e provokojnë ariun rus duke e nxjerrë nga gjumi letargjik, dhe sërish Rusia do ta rimarrë jo vetem Berlinin por edhe Parisin, Beogradin, Tiranën, Prishtinën e Madridin.

Ruset janë një popull trim e luftarak qe gjatë historisë kanë dhene shumë heronj dhe viktima, por ruset kurre nuk janë dorezuar me durim te çeliktë kanë arritur ti mundin gjithmone armiqtë.

Perendimi i ka shkuar ne kufij RUSISË dhe gjithnjë po e tarashkatin duke e provokuar, por Rusia i turpëroi keq në frontin e Ukrainës mbi 50 shtete te NATO-s të kryesuar nga angloamerikanët./gazetaimpakt

 

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne