Emisioni IMPAKT Opinion

20 vjetori i 11 shtatorit 2001 dhe i luftes judeo-amerikane kunder Islamit

Ne videon me siper Dr. Olsi Jazexhi analizon luften globale qe Boshti Judeo-Amerikan nisi kunder Islamit pas 11 shtatorit. Samuel Huntingtoni tregohet si ideatori i kesaj lufte te shpalosur ne librin “Perleshja e Qyteterimeve”. Ideja qe Huntingtoni sjell eshte qe ne menyre qe Izraeli te mbijetoje dhe Perendimi te dominoje, SHBA, NATO duhet te nisi nje lufte qyteterimore judeo – kristjane kunder Islamit. Vetem keshtu Izraeli do mund te zhduke arabet dhe dominoj Palestinen. 11 shtatori u perdor si justifikim per te pushtuar Afganistanin nen justifikimin se al-Kaeda kishte bere 11 shtatorin. Por faktet tregojne qe 11 shtatorin e ka bere vete qeveria amerikane. Perfundimi i Luftes ne Afganistan ishte mundja e Amerikes, terheqja e saj me turp dhe fitorija e talibaneve nen emirin e besimtareve Habitullah Akhunzade. Pjese e sulmit fallso te 11 shtatorit ishte edhe pushtimi i Irakut ne mars 2003. Amerikanet donin zhdukjen e Sadam Huseinit dhe shtetit iraken pasi ai mbeshteste palestinezet dhe ishte kercenim per Izraelin. Pasi u perballen me rezistencen irakene, sherbimet saudite – amerikane shpiken Al-Kaeden ne Irak apo ISIS-in i cili e zhyti vendin ne lufte civile. Por nderhyrja e Iranit ne Irak mundi ISIS-in dhe ndertimi i milicive shiite te Kataib Hezbollah dhe Bashkesite Popullore te Mobilizimit ka krijuar probleme te reja per pushtuesit amerikane dhe Izraelin. Milicite shiite irakene jane bere pjese e rezistences per clirimin e Palestines. Ne video flitet per projektin amerikano – izraelit te ‘Lindjes se Mesme te Re’ te bere publik ne 2006 nga sekretarja amerikane e shtetit Kondoleza Rice dhe Benjamin Netanjahu ne Tel Aviv. Ky project parashikonte copetimin e shteteve arabe, Turqise dhe Iranit ne stane te vogla, debimin masiv te arabeve drejt Evropes dhe kthimin e Izraelit ne nje hegjemon kunder Islamit. Me pas flitet per e luften kunder Libise ne 2012 te nisur nga presidenti cifut i Frances, Nikola Sarkozi e cila perfundoi me ndarjen e Libise dhe vrasjen e kolonel Muamar al Gaddafit ne Sirte nga avionet e NATO-s u dhe bandat xhihadiste. Flitet per luften kunder Sirise ne 2011 e cila u orgaanizua fillimisht nga grupe terroriste sikur Ushtria e Lire Siriane, grupet xhihadiste te Xhahbat al Nusres, ISIS-it, Tahrir al Shamit etj dhe qe u mbeshte dhe financua nga Arabia Saudite, Turqia, Katari, Emiratet, SHBA dhe Izraeli. Lufta siriane u mbeshtet edhe nga shume hoxhallare shqiptare qe nga xhamia Dine Hoxha ne Tirane e deri ne xhamite e Mitrovices me Enes Ramen dhe kompani. Por lufta ne Siri deshtoi pas nderhyrjes ruse dhe shpetimin qe ushtria ruse dhe iraniane i ben Sirise duke mundur organizatat terroriste. Pas deshtimit te ISIS-it dhe Nusres, Izraeli ka nisur sulmet direkte kunder Sirise kunder bazave iraniane te cilat jane pjese e Boshtit te Rezistences per clirimin e Palestines. Rezultat i humbjes amerikane ne Siri eshte edhe fushata kunder xhamive dhe besimtareve ne Ballkan ku qe prej vitit 2014 amerikanet nisen te burgosin xhihadistet qe ata vete derguan ne Siri ne 2012 – 2014 dhe nisin “procesin e deradikalizimit” te atyre qe u cuan ne Siri kunder Islamit dhe Asadit.

—-

Ne pjesen e dyte te 20 vjetorit te 11 shtatorit 2001 flitet per masakren qe ka ndodhur kunder Islamit nga amerikanet qe prej 11 shtatorit 2001 e sidomos pas deshtimit te xhihadit te NATO-s kunder Sirise ne 2014. Flitet per luften kunder Islamit ne Ballkan: Bosnje, Shqiperi, Kosove dhe Maqedoni e cila kulminoi me burgosjen masive te besimtareve ne 2014, pergjimet e xhamive, rekrutimi i hoxhallareve si spiune, “deradikalizimi” i xhihadisteve, terrori qe antiterrori ka bere kunder besimtareve qe jane marre ne rajone te policise, burgosur e terrorizuar. Tregohet sesi Shqiperia eshte bere baze e rrembimeve ilegale amerikane – rasti i al-Masrit, torturat globale kunder muslimaneve, vrasjet masive dhe gjenocidi kunder Islamit ne shkalle globale. Flitet per torturat e muslimaneve qe nga Guantanamo, Abu Graibi dhe Bagrami. Rrembimet e njerezve te pafajshem, vrasjet e civile me drone dhe avione etj. Lufta judeo – amerikane kunder Islamit ka vrare te pakten 2,000,000 muslimane ne te gjithe globin, ndersa te arrestuarit, denuarit, plagosurit etj jane miliona te tjere. Ne video flitet per lufterat e tjera te ndyra qe fuqite imperialiste evropjane ben ne Azi dhe Afrike kunder kundershtareve muslimane. Flitet per Luften e Frances ne Mali kunder arabeve dhe berbereve pro qeverise kukull zezake, lufterat e saj ne Kamerun, Senegal. Flitet per luften e qeverise filipineze sebashku me amerikanet kunder levizjes Abu Sajaf dhe Xhemah Islamiyah ne Mindanao Per luften amerikane ne Bririn e Afrikes ne Xhibuti, Somali, Kenia, Etiopi etj ku amerikane kane mbeshtetur regjimet kristjane kunder pakicave muslimane – somaleze – apo shkaterrimi i Somalise me regjimin kukull qe amerikanet instaluan. Luftera te tjera qe amerikanet bene jane ne Jemen, Pakistan dhe Kashmir. Flitet per luften e ndyre qe Kina beri ne Xinjiang pas vitit 2009. Sesi Kina kopjoi terrorin shteteror amerikan per te ndertuar kampe masive perqendrimi kunder muslimaneve ujgure. Cili ishte rezultati i luftes judeo – amerikane kunder Islamit per 20 vite? 1. Amerikanet u munden ne Afganistan 2. Iraku dhe Siria jane kthyer ne baza iraniane te rezistences per clirimin e Palestines. 3. Hizbullahi ne Liban eshte armatosur me raketa e drone dhe ka ndertuar me ndihmen e Korese se Veriut qytete nentokesore ushtarake. 4. Hamasi dhe xhihadi islamik jane armatosur me raketa, drone dhe tunele nga Irani 5. Irani eshte sofistikuar me arme, drone, teknologji nuklerare. 6. Turqia eshte kthyer nga Rusia dhe armatosur me drone, avione dhe S-400 dhe bashkuar boshtit Moske-Teheran 7. Kina ka perdorur luften kunder terrorit per te zhdukur Islamin ne Xinjiang dhe eshte kthyer ne superfuqi boterore 8. Amerika ka humbur luften. Ajo eshte ne lufte civile dhe kaos me trumpistet. 9. Shqiperia vete eshte kthyer ne nje koloni amerikane, qe sundohet nga Sorosi dhe autokrati Edi Rama. Ajo strehon terroriste muxhahedine dhe defektore afgane. 10. Islami eshte serisht ne ngritje nga Afganistani e deri ne Palestine. 11. Ndersa Kina kercenon SHBA si fuqi botere dhe shanset jane qe heret apo vone perandoria amerikane do te vdese dhe vendin e saj do e zere diktatura komuniste e Kines.