Afrikano-jugorët protestojnë kundër dhunës kundër grave: “jo në emrin tim”

Qindra të zemëruar nga një rritje e dhunës kundër grave dhe fëmijëve marshojnë në kryeqytetin e Afrikës së Jugut, Pretoria.

Qindra protestues dolën në rrugët e Pretoria të shtunën, të zemëruar nga një rritje e dhunës kundër grave dhe fëmijëve në Afrikën e Jugut, përfshirë vrasjet dhe sulmet seksuale.

Duke iu përgjigjur thirrjes nga një grup që e quante veten “Jo në emrin tim”, protestuesit, shumica prej të cilëve meshkuj, marshuan nëpër rrugët e kryeqytetit afrikano-jugor, prapa një gruaje të veshur simbolikisht kokë me këmbë në të bardhë.

“Koha për të marrë përgjegjësinë kolektive për veprimin tonë të turpshëm është tani”, tha Kholofelo Masha, nga organizatorët e protestës, e cila e përshkroi veten si “një baba i dashur, vëlla dhe xhaxhai”.
Burrat e Afrikës së Jugut kanë mbetur të qetë për këtë çështje për një kohë të gjatë, shtoi ai: “Ju dëgjoni një zonjë që bërtet në vendin fqinj, vendosni të flini kur e dini që ka një problem në vendin fqinj … Askush nuk duhet të rrahë një grua apo të përdhunojë Grua ndërsa po shikoni “.

Raportet e përdhunimit dhe vrasjes së grave dhe vajzave kanë qenë lajme në faqen e parë kohët e fundit në Afrikën e Jugut, që ka disa nga normat më të këqija të krimit në botë.

Sipas shifrave zyrtare, një grua vritet nga dikush që njeh çdo 8 orë diku në vend dhe një grua në pesë është nënshtruar të paktën një akt agresioni të dhunshëm në jetën e saj.
Vrasja e Reeva Steenkamp nga i dashuri i saj, atleti paraolimpik, Oscar Pistorius, tërhoqi vëmendjen globale mbi çështjen e dhunës në familje në Afrikën e Jugut.

Presidenti i Afrikës së Jugut Jacob Zuma vizitoi të enjten shtëpinë e prindërve të një vajze trevjeçare, e cila u përdhunua dhe u vra.
“Ne si qytetarë të këtij vendi duhet të themi mjaft është e mjaftueshme”, tha atëherë Zuma. “Ky është një nga incidentet më të trishtuara që kam takuar, është një krizë në vend, mënyra se si po vriten gratë dhe fëmijët”.

Kongresi Kombëtar Afrikan në pushtet e ka quajtur valën e veprimeve të dhunshme “të pakuptimta dhe barbare” ndërsa partia kryesore e Aleancës Demokratike e opozitës ka denoncuar “dështimin për ta bërë Afrika e Jugut të sigurt për të gjithë” dhe ka bërë thirrje për një debat kombëtar mbi problemin.

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne