Kuriozitete

Pilotia e parë afgane-amerikane i thyen barrierat

Shaesta Waiz ka lindur në një kamp refugjatësh në fund të luftës sovjetike në Afganistan përpara se të nisej në SHBA me familjen e saj në vitin 1987.

29-vjeçari zbuloi një pasion për fluturimin dhe mori licencën e pilotit, duke u bërë pilotia më e re civile femër i çertifikuar nga Afganistani.

Tani, Waiz dëshiron të ndajë atë ndjenjë të lirisë që rritet lart mbi tokë me gratë e tjera të reja.

Waiz, një diplomë inxhinierike, u ngrit nga Beach Daytona Beach, Florida, javën e kaluar në bordin e saj Beechcraft Bonanza A36.

Ajo ka hartuar një rrugë që do ta marrë atë afërsisht 25,800 km në më shumë se 18 vende – duke përfshirë Spanjën, Egjiptin, Indinë, Singaporin dhe Australinë – përpara se të përfundojë udhëtimin në Florida në gusht.

Gjatë 30 ndalesave të saj, Waiz dhe Organizata Ndërkombëtare e Aviacionit Civil (ICAO) – e cila po mbështet udhëtimin e saj – do të presin ngjarje për të angazhuar fëmijët e shkollave në shkencë, sidomos aeronautikë.

“Aviacioni më bëri diçka që kurrë më parë nuk më ka ndjerë, më ka dhënë një ndjenjë qëllimi,” i tha ajo Al Jazeera nga Montreal, Kanada.

“Unë me të vërtetë shpresoj se ata mund të vlerësojnë vetëm një grua afgane që shkon nëpër botë duke bërë diçka kaq trim”.

Në faqen e Dreams Soar, organizata e saj jofitimprurëse, Waiz komentoi: “Sa herë që hap derën e një avioni, pyes veten:” Si u bë një fatkeqësi me një vajzë me sfondin tim? E vërteta është se kushdo mund të jetë mua ‘.

“Sipas shifrave të ICAO, më pak se pesë për qind e pilotëve komercialë janë gra.

“Mund të tregohet se pa marrë parasysh se çfarë sfondi dhe origjina ka një individ, ato ende mund t’i arrijnë këto objektiva”, tha për Al Jazeera, Michiel Vreedenburgh, shefi i planifikimit të zbatimit dhe seksioni i mbështetjes në ICAO.

“Kjo siguron një shembull më të mirë se ai mund të arrihet nga kushdo, pavarësisht se nga vjen”.