‘Albanus Enverizmus’, turlifare idiotizmash paska menduar mendja e shkrete e Robellit!

Shkruan: Alban Çuli

Kur e lexova kete status te Enver Robellit ne menyre automatike me erdhi nder mend shprehja e popullit te urte e mendjendritur te Shqiperise se Mesme qe thote per te tilla nderhyrje:

Si “mikesha” ne dasem!

Robelli flet per Shaqirin dhe intelektualitetin e tij, per mesazhin fetar, qe na paska percjelle tek fansat e Zvicres.

Turlifare idiotizmash paska menduar mendja e shkrete e Robellit ne oret pas mesnate.

Personalisht me jep pershtypjen e te menduarit te nje pjaneci qe ka dale nga baret e birres ku shihet futboll,…mbase nga gezimi i dy shqiponjave qe fluturuan ne Rusi.

Enver Robelli derdellet, ai nuk merr ere nga bota e lire e te ndjerit sic je. Kerkon artificializem ne te shprehurit jashte, ndryshe nga c’kupton njeriu brenda tij, ne ndergjegje. Kerkon qe shqiptaret te hiqen ndryshe nga c’jane, ose me mire te shtiren para botes. Pra me pak fjale ai kerkon nga shqiptaret qe te paraqiten si njerez pa personalitet.

Pjesa me idiote e shprehur ndonje here nga Enver Robelli eshte ajo kur ai thote: “Duhet dikush t’i thote (Shaqirit) qe feja eshte e ndare nga sporti dhe politika ne Zvicer”.

Ne fakt, duhet dikush qe t’i thote Robellit se Sporti eshte i ndare nga Politika, jo vetem ne Zvicer por ne te gjithe boten. Dhe Sporti marredhenien e nderton me individin fillimisht, ku ndjenja fetare, te shprehurit fetarisht, reagimet fetare dhe cdo gje e cila lidh individin me ndergjegjen e tij fetare, si nderthurrje mes reagimit publik dhe falenderimit personal te Zotit, qofte kjo ne te gjitha gjuhet e botes Elhamdulilah – Thanks God – Haleluja – Ngiyabonga Unkulunkulu – Enkosi Thixo – Dhoksa to Theo – Gott sei Dank, etj etj etj. shprehje te bukura qe i falenderohen Zotit, jane te lejuara, te pranuara dhe te pelqyeshme mbi te gjitha, ne cdo nivel te Sportit, Artit, Kultures dhe marredhenies ndernjerezore te cfaredo civilizimi, pervec civilizimit “albanus enverizmus”.

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne