Bota

Amerika po përgatitet të ekstradojnë Gulenin në Turqi?

NBC thotë se Presidenti i SHBA Trump, udhëzoi FBI Ministrinë e Drejtësisë dhe Ministrinë e Brendshme për të gjetur mjete ligjore për të ekstraduar Gylen, kreun e FETO.

Sipas kanalit televiziv, ky hap po përgatitet nga SHBA për të për të qetësuar Turqinë duke zvogëluar presesnin e Turqisë ndaj Arabisë Saudite për ekzekutimin e gazetarit Jamal Khashoggi.

Zyrtarët e administratës së Trump muajin e kaluar kërkuan nga agjencitë federale të zbatimit të ligjit të shqyrtojnë mënyrat ligjore të heqjes qafe të klerikut turk në mërgim Fethullah Gulen në një përpjekje për të bindur Erdoganin për të lehtësuar presionin ndaj qeverisë saudite, thonë katër burime të NBC./ pacensure