Bota

Asad: Komplotet e terroristëve kundër Sirisë kanë dështuar

Presidenti sirian Bashar Asad deklaroi se komplotet e terroristëve në Siri kanë dështuar, duke theksuar se vendi nuk do të pushojë rezistencën deri në rikthimin e plotë të sigurisë në të gjithë territorin sirian.

Presidenti sirian i bëri këto deklarata të mërkurën në një takim në Damask me Zëvendësministrin e Jashtëm iranian, Husein Xhaberi Ansari. Asad tha se fitoret e arritura nga forcat siriane dhe aleatët e tyre kanë ndryshuar qëndrimin global ndaj krizës siriane dhe i detyruan ato vende që mbështetën terroristët të ndryshojnë politikat e tyre kundër Sirisë. Ai nënvizoi përpjekjet e bëra nga Irani dhe vendet e tjera mike për të mbështetur popullin sirian në rezistencën e tij në luftën kundër terrorizmit. Presidenti sirian gjithashtu vlerësoi mbështetjen e qeverisë dhe kombit iranian për Sirinë në luftën kundër terrorizmit dhe theksoi nevojën që Teherani dhe Damasku të mbeten vigjilentë dhe të përmirësojnë koordinimin në luftën kundër terrorizmit dhe në përpjekjet për zgjidhjen politike të krizës në Siri. Gjatë takimit, diplomati iranian, i cili mbërriti në Damask të mërkurën, e informoi Asadin për përpjekjet diplomatike të bëra nga Teherani dhe negociatat e zhvilluara me palët e ndryshme rajonale dhe ndërkombëtare në lidhje me zhvillimet në Siri. Të dy palët gjithashtu shkëmbyen pikëpamje mbi procesin e bisedimeve të Astana që synojnë zgjidhjen e krizës në Siri. Xhaberi Ansari, i cili kryeson delegacionin e Iranit në bisedimet e Astanasë, gjithashtu theksoi nevojën për konsultime të ngushta midis Iranit dhe Sirisë. Ndërkohë të mërkurën, zëvendësministri i Jashtëm iranian gjithashtu zhvilloi bisedime me ministrin e jashtëm sirian Valid al-Mualem./ PT