Bota

Ayatollah Khamenei do të mbajë fjalim në Ditën Ndërkombëtare të Kudsit

Udhëheqësi i Revolucionit Islamik Ayatollah Seyyed Ali Khamenei do të mbajë një fjalim me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Kudsit.

Fjalimi i Ajatullah Khamenei të Premten do të transmetohet drejtpërdrejt në kanale radiosh dhe televizive lokale dhe ndërkombëtare.

Regjimi Zionist nuk kupton asgjë tjetër përveç nëpërmjet forcës.

Udhëheqësi, ndërkohë, postoi një seri tweets të Mërkurën, duke censuruar regjimin izraelit për krimet e tij, duke përfshirë përvetësimin e tokave palestineze dhe mosrespektimin e ligjit ndërkombëtar.

 

Ayatollah Khamenei tha gjithashtu se vetëm populli palestinez janë ata që kanë të drejtë të zgjedhin qeverinë e tyre përmes një referendumi.

Në një postim tjetër, Udhëheqësi shtoi se Republika Islamike mbështet çdo komb ose grup që kundërshton dhe lufton Izraelin.

Cdo vit në Ditën Ndërkombëtare të Kudsit, miliona muslimanë zhvillojnë mitingje në të gjithë botën për të riafirmuar thirrjen e tyre për çlirimin e territoreve palestineze të pushtuara nga Izraeli dhe të denoncojnë veprimet e agresionit të regjimit Tel Aviv kundër popullit palestinez.

Sidoqoftë, këtë vit, demonstratat në rrugë janë anuluar në Iran për shkak të pandemisë koronavirus dhe të zëvendësuara vetëm nga aktivitete në internet.

Presidenti i Iranit Hassan Rouhani tha javën e kaluar se vendi do të zhvillojë aktivitete të Ditës së Kudsit në përputhje me protokollet e vendosura për të luftuar shpërthimin e COVID-19.

Ai tha se Dita e Kudsit do të zhvillohet pa mitingjet e saj të zakonshme vjetore dhe përkundrazi do të mbahet brenda perimetrit të lutjeve të së Premtes, që përkojnë me Ditën e Kudsit.

Themeluesi i ndjerë i Republikës Islamike, Imam Khomeini, caktoi të Premten e fundit të muajit të agjërimit të shenjtë të Ramazanit si Ditën e Kudsit për të shënuar solidaritetin me kauzën palestineze.

Ngjarja, e cila shënohet në të gjithë botën, shikohet si një mundësi për të gjitha kombet e botës që kërkojnë liri të shprehin zemërimin e tyre ndaj regjimit izraelit për pushtimin e tij prej dekadash të territoreve palestineze.

Dita e Kudsit të këtij viti është shumë domethënëse mes politikave pro-Izraelit të miratuara nga administrata e Presidentit Donald Trump.

Në Dhjetor 2017, Trump zyrtarisht shpalli qytetin e diskutueshëm të Jeruzalemit al-Quds si kryeqytet të Izraelit, megjithë paralajmërimet nga e gjithë bota se masa rrezikon të shkaktojë një valë të re dhune në Lindjen e Mesme.

Në janar, Trump krahas kryeministrit izraelit Benjamin Netanyahu zbuloi gjithashtu të ashtuquajturën marrëveshje të shekullit, pa praninë e palestinezëve.

Skema kërkon krijimin e një shteti palestinez me kontroll të kufizuar mbi sigurinë e vet dhe kufijtë. Ai gjithashtu ndalon refugjatët palestinezë të kthehen në atdheun e tyre, duke përfshirë Jeruzalem al-Kuds si “kryeqyteti i pandarë i Izraelit” dhe i lejon regjimit të aneksojë vendbanimet dhe Luginën Jordan.

Drejtuesit e frontit të rezistencës për të mbajtur fjalimin për të shënuar Ditën e Kudsit

Komiteti përkujtimor i Ditës së Kudsit në bashkëpunim me Unionin Islamik të Radiove dhe Televizioneve (IRTVU) ka planifikuar të zhvillojë një ceremoni virtuale të fjalimit për drejtuesit e frontit të rezistencës palestineze dhe personalitete të ndryshme të Mërkurën./Gazetaimpakt/ presstv/

OPINIONE

INTERVISTA