Bild: Gjermania ka përgatitur skenarin e konfliktit Rusi-NATO

Qeveria gjermane ka përgatitur një skenar për një sulm të mundshëm rus ndaj NATO-s, ka pohuar Bild. Sipas tabloidit “Bild” autoritetet në Berlin kanë përshkruar katër faza të dallueshme, që kulmuan me sulme të mundshme bërthamore ndaj vendeve anëtare të NATO-s.

Në një artikull të mërkurën, Bild pretendoi se kishte marrë një analizë rreziku prej 13 faqesh për mbrojtjen civile, që supozohej se ishte përgatitur për parlamentin gjerman.

Gjermania do të ishte ndër objektivat kryesore në rast të një sulmi rus ndaj NATO-s, sipas gazetës, me zyrtarët që dyshohet se e konsiderojnë një rrezik të tillë “të besueshëm”.

Faza e parë supozohet se është një greve nga Moska do të përfshinte një fushatë dezinformimi që synon të përçajë popullsinë gjermane dhe të destabilizojë shoqërinë. Për më tepër, Rusia supozohet se do të kryente sulme kibernetike në infrastrukturën kritike.

Sipas Bild, Kremlini më pas do të vendosë trupa në kufirin me NATO-n, një lëvizje e pasqyruar nga blloku ushtarak i udhëhequr nga SHBA. Sulmet kibernetike dhe sabotimet në tokën gjermane do të ndodhin paralelisht me shënjestrimin e satelitëve, pohoi ajo.

Faza e tretë do të përfshinte “sulme selektive me armë konvencionale dhe mjete jokonvencionale, gjithashtu në objektiva në territorin e Gjermanisë”, pretendoi media.

Kulmi i pushtimit hipotetik rus do të shihte “armiqësitë në tokë, në det si dhe në ajër në territorin gjerman”, me konfliktin që ishte parashikuar do të merrte një shkallë globale.

Artikulli më tej pretendonte se qeveria gjermane nuk e ka përjashtuar përdorimin e armëve kimike dhe bërthamore nga Rusia.

Pretendimet pasojnë një raport të Bild muajin e kaluar, në të cilin pasqyronte një përshkrim të detajuar muaj pas muaji të një “rruge të mundshme për konflikt” midis NATO-s dhe Rusisë, duke pretenduar se Moska mund të nisë një “sulm të hapur” në 2025.

Duke komentuar raportin në atë kohë, zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov deklaroi se Bild “nuk turpërohet nga publikimi i mashtrimeve të ndryshme”.

Në muajt e fundit, ministri gjerman i Mbrojtjes Boris Pistorius ka parashikuar në disa raste se Rusia mund të sulmojë NATO-n pas pesë deri në tetë vitesh.

Në janar, ministri i jashtëm suedez Tobias Billstrom u bëri thirrje bashkatdhetarëve të tij që të përgatiteshin për një konfrontim të mundshëm ushtarak midis NATO-s dhe Rusisë. Në një rast tjetër, Sekretari i Mbrojtjes i Mbretërisë së Bashkuar, Grant Shapps, ka parashikuar gjithashtu një konflikt global midis Perëndimit dhe Rusisë, Kinës, Iranit dhe Koresë së Veriut brenda pesë viteve.

Presidenti rus Vladimir Putin këmbënguli në dhjetor se Moska “nuk ka interes… gjeopolitikisht, ekonomikisht apo ushtarakisht… në luftën kundër NATO-s”./GazetaImpakt/Rt/

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne