Bota

Daesh ekzekuton 19 civilë në Siri, vret 35 të tjerë në Irak

Anëtarët e grupit terrorist Daesh kanë ekzekutuar 19 civilë, përfshirë dy fëmijë, në një fshat në Sirinë lindore, tha të shtunën Observatori Sirian për të Drejtat e Njeriut.

“Luftëtarët e Daeshit hynë në fshatin Jazrat al-Boushams të premten në mbrëmje dhe ekzekutuan 19 civilë, duke përfshirë dy gra dhe dy fëmijë me plumba në kokë, para se t’u digjnin kufomat”, tha për AFP Rami Abdel Rahman nga Observatori me qendër në Britani.

“Disa u grumbulluan në rrugë para se të vriteshin dhe të tjerë u ekzekutuan në shtëpi”, tha kreu i Observatorit, i cili merr informacion nga një rrjet i madh burimesh në të gjithë vendin e shkatërruar nga lufta.

Fshati Jazrat al-Boushams është në provincën Deir Ezzor, e cila kontrollohet gjerësisht nga terroristët.

Të enjten, Daesh vrau më shumë se 50 njerëz në një sulm në dy fshatra të mbajtura nga regjimi në krahinën qendrore të Hamas.

Ndërkohë, bombardimet vetëvrasëse në pikat e kontrollit në Bagdad dhe në Irakun e jugut nga Daesh vranë të paktën 35 vetë dhe plagosën dhjetëra të tjerë, thanë zyrtarët të shtunën.

Bombardimet, të cilat goditën Irakun mbrëmjen e kaluar, erdhën pasi forcat irakiene bombarduan Daeshin në Mosul në një operacion masiv të nisur më shumë se shtatë muaj më parë, për të rimarrë qytetin e dytë të vendit nga terroristët.

Në Bagdad, terroristët sulmuan një pikë kontrolli në zonën jugore të qytetit Abu Dsheer, duke vrarë 24 vetë dhe duke plagosur 20, tha gjenerali Saad Maan për AFP.

Forcat e sigurisë ishin në gjendje të vrisnin një nga sulmuesit, por i dyti e shpërtheu bombën e vet, tha Maan.

Daesh lëshoi ​​një deklaratë duke pranuar sulmin, por dha një version të ndryshëm të ngjarjes, duke thënë se një terrorist u përlesh me forcat e sigurisë duke përdorur një armë të lehtë para se të shpërthente një rrip me eksploziv, pas së cilit një i dytë shpërtheu një bombë.

Në Irakun jugor, një bombardues vetëvrasës hodhi në erë një automjet të manipuluar me eksploziv në një pikë kontrolli në periferi të qytetit të Basrës, duke vrarë 11 vetë dhe duke plagosur 30, sipas Riyad Abdulamir, kreu i departamentit shëndetësor të provincës Basra.

Një militant tjetër që la një automjet të dytë me eksploziv u vra nga forcat e sigurisë, tha Komanda e Operacioneve të Basrës.

Daesh pranoi gjithashtu sulmin e Basrës, por tha se të dyja bombat u shpërthyen me sukses.

Grupi terrorist mori zona të mëdha në veri dhe në perëndim të Bagdadit në vitin 2014, por forcat irakiene të mbështetura nga sulmet ajrore të udhëhequra nga Shtetet e Bashkuara që prej asaj kohe, kanë rimarrë pjesën më të madhe të territorit që kishin humbur ndaj terroristëve. / © Gazeta Impakt

OPINIONE

INTERVISTA