Bota

Djali i Netanjahut: nuk ka paqe në Izrael deri sa të largojmë të gjithë muslimanët

Te gjithe muslimanët që jetojnë në Izrael duhet të largohen nga vendi për te arritur paqen, ka sugjeruar në Facebook djali i madh ikryeministrit izraelit Benjamin Netanjahu, Yair .

“Nuk do të ketë paqe këtu derisa: 1. Të gjithë judenjtë të largohen nga vendi i Izraelit 2. Të gjithë muslimanët te largohen nga vendi i Izraelit, unë preferoj të dytën,” tha Yair në një post në Facebook.
Kritikuar për fjalët e tij, Jair dyfishoje sulmet e tij raciste duke thënë: “Pse njerëzit që kanë bërë thirrje për vite për të evakuuar kolonët dhe për të krijuar një shtet palestinez pa hebrenj jane te tronditur nga ky post?”
Skandali i mëparshëm i Yair ishte në maj, kur ai publikoi një tregim në llogarinë e tij Instagram duke treguar një imazh që lexonte “F … Turqia” e shkruar në një flamur turk me hënë dhe yll duke formuar “c” në fjalën f.
Në janar, media izraelite botoi regjistrime që treguan se Yair ishte duke u përpjekur të hiqej nga taksapaguesit në klubet e zhveshjes së Tel Avivit me shokët e tij super të pasur, duke u frikësuar se si babai i tij e shtyu një marrëveshje të diskutueshme të gazit.

Nuk është vetëm Yair në familjen Netanyahu i cili është i përfshirë në skandale. Babai i tij, kryeministri Benjamin dhe nëna e tij Sara janë të implikuar në akuzat e ryshfetit.
Policia izraelite tha se besonin se kishte prova të mjaftueshme për të ngarkuar Netanjahun dhe Sarën me pranimin e ryshfetit, mashtrimit dhe shkeljes së besimit që përfshinte gjigantin e vendit, telekomit./ dailysabah/ Gazeta Impakt