Dr. Olsi Jazexhi: Manifestoja e terroristit kristjan Brenton Tarrant

Dr. Olsi Jazexhi ne videon e rradhes ne kanalin e tij ne youtube te titulluar “Manifestoja e terroristit kristjan Brenton Tarrant” shpjegon idene e supremacise se bardhe qe terroristi propagandonte dhe te perbashketat e kesaj ideologjije me islamofobet ne Ballkan, sidomos ne Kosove dhe Shqiperi.

“Manifestoja e Tarrantit shpall nje kryqezate nga raca e bardhe dhe kristiane kunder muslimaneve ku ai kerkon qe muslimanet te largohen nga Asutralia, SHBA dhe Evropa. Ai e pershkruan kombin e tij si kulturalishte evropian, ai thote se kerkon te mbroje kuluren e evropiane. Kjo ideologji eshte e afert me ideologjine e Ismail Kadarese ku ky i fundit i tregon shqiptaret si te bardhe dhe te krishter qe nuk kane te bejne me turqit, islamin dhe lindjen. Terrorist Tarrant njejte si mirditoret qe nuk lejojne muslimanet dhe xhamit ne Mirdite, kerkon qe Zelanda e Re te mos jete multikulturale, por vetem te kete kisha e te krishter.” – shprehet historiani Olsi Jazexhi.

Olsi me tej kujton protesten kunder hidrocentrailit turk ku Paulin Zefi dhe katolik te tjere organizan dhunen fetare kunder hidrocentrait turk, ai heq paralele me Tarrantin i cili mer armet e vret muslimanet.

“Tarrant thote se atdheu eshte i yni, sulmon racat e tjera jo te bardha, muslimanet por harron se vendasit aty ishin aborigjenet, nje race jo e bardhe qe raca e tij e bardhe i shfarosi kohe me pare. Ai thote qe muslimanet kane familje te medha dhe lidhje te forta, ai e shikon ardhjen e muslimaneve ne Zelanden e Re si pushtim, e thote qe duhet ti vrasim ndryshe ata do te heqin racen e bardhe nga Zelanda e re. Duke vrare femijet ne do te frikesojme prinderit muslimane qe te mos te bejne me femije ne token tone.Ai ben thirrje per sulme te tjera terroriste.” – tregon historiani.

Me tej thote “Tarranti ne vecanti sulmon myslimanet shqiptare, thote se sulmin po e ben per nje diversion ne NATO qe ajo te perjashtoje Turqine, ai e akuzon NATOn njejte si politolog serb se gjasme NATO ka tradhetuar krishterimin duke nderhyre ne Kosove, duke u ber aleate me myslimanet kosovare kunder te krishterve serb. Njejte si prifi katolik famekeq Andon Kqira qe kerkonte qe Milloshevici ti zhduke 3 milion shqiptare. Per Tarrantin sot ka 3 udheheqes qe sipas tij jane armiqte kryesor kunder Evropes: 1-kancelarja e Gjermanise Merkel, 2-presidenti i Turqise Erdogan dhe 3-kryebashkiaku i Londres Sadik Khan.”

“Ideologjia e tij mbeshtetet nga disa polikane fashishte ne Zelanden e Re. Fashistet e krishter evropian i frikeson shume multikulturalizmi dhe diversiteti. Ashtu si ne Kosove dhe Shqiperi ku kemi politikane dhe klerike qe flasin vetem per nje fe apo per kthimin ne fene e te pareve, te njejtin ideologji ka edhe Tarranti. Ashtu si Dom Gjergji qe ben thirrje qe muslimanet ne Kosove te kthehen ne Katolike, apo se si Gjet Ndoji dhe faqja ne FB “Feja e Shqiptarit eshte Evropa” i pershkruan muslimanet si kolon aziatike dhe si mbeturina andadollake, edhe Tarranti ndan te njejten ideologji me ta.” – shpjegon historiani.

Dr. Jazexhi e mbyll me pergjigjen se si duhet te veprohet me keta fondamenaliste anti muslimane. Ai tregon se ilaci per ta eshte multikulturalimi dhe shekullarizmi, pasi ne Evropen e bashkuar nuk vleresohen Atletet e Kishtit si Skenderbeu, por bashkejetesa fetare pa dallim, ekstremisteve si keta katoliket tane, si Arbana Xharra etj ne duhet tju pergjigjemi me iden pan-evropianiste se multikuluralizmi eshte trendi i sotem e jo fondamentalizmi katolik i mesjetes. Ne fund ai i ben thirrje klerit katolik dhe organeve shteterore qe meren me radikalizmin qe te nisin procese deradikalizuese ne mesin e grupeve radikaliste, si psh ne grupet katolike qe i thurnin lavde terroristit duke e krahasur me Skenderbeun.

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne