Emisioni IMPAKT Opinion

Erdogani, gylenistet dhe Skenderbeu

 

Ne videon me poshte Olsi Jazexhi bisedon me Petro Prodanin mbi viziten e fundit te presidentit Erdogan ne Shqiperi, kerkesen e presidentit Erdogan per largimin e grupimit gylenist – FETO – nga Shqiperia dhe perdorimin e Skenderbeut nga nacionalizmi shqiptar per sherret e tij provinciale. Analizohet gurguleja e mediave shqiptare kunder Erdoganit dhe Turqise, dhurata turke per popullin e Lacit dhe mosfalenderimi i shqiptareve ndaj dhurates turke. Analizohet miti i Skenderbeut, shpikja e tij, perdorimi i tij nga austriaket, italianet dhe katoliket; shpikja dhe perdorimi i tij nga regjimi i Enver Hoxhes; kthimi i xhamise Selimije ne Lezhe ne tempull dhe varr te Skenderbeut; bandat e Lezhes dhe Ilir Meta qe perkujtojne ditevdekjen e Skenderbeut; Arian Galdini – Salianji si protestanti qe nisi marshet e ditevdekjes se Skenderbeut ne Tirane; simbolika kristiane ortodokse e flamurit shqiptar; perdorimi i Shqiperise nga amerikanet per te strehuar organizata terroriste sikur Gulenistet, MEK-u apo muxhahedinet iranianet dhe perdorimi i tyre per te sulmuar Turqine dhe Iranin: lufta e katolicizmit kunder ortodoksise qe nga miti i Skenderbeut e deri te konflikti i sotem ne Ukraine; Fan Noli si sharlatan dhe mitoman: kerkesa turke ndaj Edi Rames dhe frika e Edi Rames per te debuar gylenistet nga Shqiperia; mbrojtja amerikane qe i behet gylenisteve dhe loja e madhe e Shahut e SHBA-se kunder Turqise dhe Iranit nga territori shqiptar.