Ervin Karamuco, pendohet! Pranon qe ka qene ne sherbim te muxhahedineve.

Ne nje interviste te dhene per Report TV, analisti Ervin Karamuco pranon qe ka qene ne sherbim te muxhahedineve. Gjate bisedes ne studio, Karamuco pranoi qe muxhahedinet kane shkelur marreveshjen me Shqiperine dhe jane marre me aktivitet kriminal dhe kane kryer sulme kunder Iranit. Ai theksoi qe muxhahedinet nuk kane lejuar policine te inspektojne te gjithe vendet e kampit. Muxhahedinet kane bere ndertime pa leje ne kamp, tynele, fakt qe ka vene shtetin shqiptar perpara faktesh te paditura.

Ne minuten 11.30 te videos, Karamuco pranon qe ai ka patur komunikim me muxhahedinet, ka qene ne mbrojtje te tyre, por me ne fund ka vendosur te distancohet nga mbeshtetja e tij per muxhahedinet.

Rasti i Karamucos nuk eshte rasti i pare ku analiste dhe gazetare shqiptare jane vene ne sherbim te MEK-ut. Gazetare sikur Sokol Balla, Altin Kreka, Sokol Brego, Cerciz Loloci jane disa nga shume gazetare dhe analiste te cilet ne vitet e fundit jane kthyer ne papagalle te propagandes se rreme muxhahedine.

Pendimi i Karamucos dhe terheqja e tij nga mbeshtetja per organizaten terroriste, eshte nje fakt qe duhet pershendetur, ashtu sikur jane pershendetur ne te kaluaren ata publiciste shqiptare qe kane mbeshtetur organizatat terroriste ne Siri sikur ISIS-in apo Xhehbet al-Nusren. Me poshte mund te shihet pendimi dhe distancimi i Karamucos nga mbeshtetja e terrorizmit muxhahedin:

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne