Festivali Hallall i ushqimeve në rrugë në një turne “për të lëpirë gishtat” në të gjithë Kanadanë

“Halal Ribfest” festivali i parë ndonjëherë i gatimeve ne grill, shpall turneun e tij prej 20 qytetesh në Amerikën e Veriut këtë verë.

Pas një ngjarjeje të suksesshme në Toronto vitin e kaluar, Salam Events, në bashkëpunim me Eventzilla Group – organizatorët e ngjarjes – janë gati të sjellin Festivalin më të madh Halal BBQ dhe Street Food në qytetet anembanë kontinentit. Për shkak të reagimit jashtëzakonisht pozitiv, festivali tani është gati për të nisur shfaqjen.

Turneu, që pritet të prekë mbi gjysmë milioni individë, filloi me një ngjarje fillestare në Vancouver, British Columbia, nga 2 deri në 4 qershor. Nuk duhet humbur, eventi më i shumëpritur do të mbahet në Toronto nga data 14 deri më 16 korrik. Çdo qytet i vizituar do të jetë në gjendje të shfaqë mozaikun e tij unik kulturor dhe të bashkojë komunitetin. Do të shfaqen “barbekju” ndërkombëtare dhe kamionë ushqimorë që ofrojnë një shumëllojshmëri të pjatave hallall nga pjesë të ndryshme të botës.

Me mbi 100 Ribfest që zhvillohen çdo vit në Amerikën e Veriut, Halal Ribfest është i pari që plotëson nevojat e komunitetit mysliman dhe i fuqizon ata të shijojnë përvoja të tilla si kjo për herë të parë.

“Amerika e Veriut është multikulturore dhe e larmishme me mbi 250 etni që përfaqësojnë nga e gjithë bota. Traditat, vlerat dhe stilet tona të jetesës bashkohen për të krijuar një mozaik kulturor. Ne jemi shtëpia e mbi 5 milionë myslimanëve. Objektivi ynë është të shfaqim shijet unike të hallallit përmes një përvoje autentike “Hallall””, deklaron organizata si objektivin e saj.

Duke shtuar eksitimin, turneu do të shfaqë gjithashtu një grup artistësh të mbushur me yje, si MC Boona Mohammed, interpretues të tillë si Safa Adams, Siedd, Ilyas Mao, Essam dhe Familja Jannah. Ndikues ne rrjetet sociale nga të gjitha qytetet do të jenë gjithashtu të pranishëm për të ndihmuar në mbështetjen e debutimit të këtij festivali emocionues në qytetet e tyre – madje edhe sensacioni i Youtube, Zia Tabarak do të udhëtojë nga Pakistani për të marrë pjesë në festime. Do të ketë gjithashtu aktivitete që fëmijët të bashkohen në argëtim, duke përfshirë shfaqje magjike, një shfaqje zjarri etj. Me një listë edhe më mbresëlënëse aktivitetesh, festivali i këtij viti me siguri do të tejkalojë pritshmëritë dhe do të jetë një hit me audiencën kudo.

Ngjarja Halal Rib Fest e vitit të kaluar në Toronto ishte një sukses i jashtëzakonshëm.

“Isha shumë i impresionuar me Halal Ribfest dhe të gjithë ekipin e Eventzilla dhe përpjekjet e tyre drejt organizimit të ngjarjeve argëtuese, tërheqëse dhe hallall. Puna që ata po bëjnë është kaq e vlefshme për komunitetin tonë, sepse ata po ndihmojnë për të bërë “hallall” në rrymë, ndërkohë që ende i shërbejnë komunitetit mysliman. Jam i emocionuar për të gjitha përpjekjet e tyre në të ardhmen dhe i lumtur që jam pjesë e familjes së gjerë Eventzilla!” dëshmoi Boonaa Mohammed, një poet kanadez.

Me kaq shumë argëtim dhe emocione, turneu i këtij viti premton të krijojë kujtime si askush tjetër. Me çmim 10 dollarë për hyrje, një pjesë e fitimeve do të shkojnë për bamirësi për t’ia kthyer komunitetit./GazetaImpakt

A po vjen Halal Ribfest në një qytet kanadez afër jush?
Vankuver: 2-4 qershor , Edmonton: 9-11 qershor , Calgary: 16-18 qershor, Toronto: 14-16 korrik, Windsor: 21-23 korrik , Londër: 15-17 shtator, Montreal: 4-6 gusht, Otava: 11-13 gusht, Durham: 18-20 gusht, Mississauga: 25-27 gusht, Scarborough: 1-3 shtator, Hamilton: 8-10 shtator, Kitchener: 28-30 korrik

 

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne