SHBA kufizon udhëtimet e zyrtarëve nga Uganda për shkak të ligjit anti-LGBTQ

Presidenti amerikan Biden kishte thënë më parë se shkurtimet dhe sanksionet ishin të mundshme në përgjigje të ligjit.

Shtetet e Bashkuara kanë vendosur kufizime të udhëtimit për zyrtarët e Ugandës pas një ligji anti-LGBTQ të nënshkruar nga presidenti Yoweri Museveni muajin e kaluar.

Ligji është dënuar si një nga më të ashpërit në botë. Ndër dispozitat e tjera, ai vendosi dënimin me vdekje për dikë të shpallur fajtor  për “homoseksualitet të rënduar”, një vepër që përfshin transmetimin e HIV-it përmes seksit homoseksual.

Ai mbart gjithashtu një dënim të përjetshëm për marrëdhënie seksuale të të njëjtit seks dhe një dënim me 20 vjet për promovimin e homoseksualitetit.

Në një njoftim të shkurtër të premten, zëdhënësi i Departamentit të Shtetit të SHBA, Matthew Miller tha se masat ishin në përgjigje të abuzimeve të të drejtave të njeriut – “përfshirë ato të personave LGBTQI+” – dhe korrupsionit.

Ai iu referua më tej ligjit, i quajtur Akti Anti-Homksual 2023, duke thënë se Departamenti i Shtetit ka “përditësuar gjithashtu udhëzimet e tij të sjelljes për amerikanë për të theksuar rrezikun që personi LGBTQI+, ose ata që perceptohen si LGBTQI+, mund të ndiqen penalisht dhe t’i nënshtrohen me burgim të përjetshëm ose me vdekje në bazë të dispozitave të ligjit”.

“Shtetet e Bashkimit mbështesin fuqinë e popullit në ugandë dhe mbeten të përkushtuara për avancimin e respektit për të drejtat e njeriut dhe lirinë kryesore në Ugandë dhe në mbarë botën,” tha Miller.

Deklarata nuk tha se cilët zyrtarë do t’i nënshtroheshin kufizimeve apo jepnin detaje të mëtejshme.

Homoseksualiteti kishte qenë tashmë i paligjshëm në vendin konservator dhe shumë fetar të Afrikës Lindore, dhe vëzhguesit thanë se homoseksualët u përballën me ostracizëm dhe ngacmim nga forcat e sigurisë.

Ligji vendosi më tej gjoba për mediat dhe organizatat joqeveritare që me vetëdije promovojnë aktivitetin LGBTQ.

Presidenti amerikan Joe Biden muajin e kaluar e kishte quajtur lëvizjen e fundit të qeverisë së Ugandës “një shkelje tragjike të të drejtave universale të njeriut” dhe kërcënoi me shkurtime të ndihmës dhe sanksione të tjera. Sekretari i Shtetit Antony Blinken tha muajin e kaluar se qeveria do të shqyrtojë kufizimet e vizave kundër zyrtarëve të Ugandës.

SHBA ishte në mesin e disa vendeve që ndërprenë ndihmën për Ugandën në 2014 për një ligj të mëparshëm anti-LGBTQ. Ai ligj më vonë u rrëzua për arsye procedurale.

Disa vende perëndimore dhe ekspertë të OKB-së e kanë dënuar ligjin.

Në mars, shefi i politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Josep Borrell tha se ligji “është në kundërshtim me ligjin ndërkombëtar për të drejtat e njeriut dhe me detyrimet e Ugandës sipas Kartës Afrikane për të Drejtat e Njeriut dhe të Popullit, duke përfshirë angazhimet për dinjitetin dhe mosdiskriminimin, dhe ndalimin e mizorive. dënim çnjerëzor ose poshtërues”. Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Antonio Guterres tha gjithashtu se ligji ishte “thellësisht shqetësues”./AlJazeera/GazetaImpakt

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne