Bota

Franca kthehet ne fashizem: presidenti Macron do censuroje mediat sociale

Presidenti francez Emmanuel Makron ka deklaruar sot se do të rishikojë legjislacionin për mediat franceze, në mënyrë që të luftojë shpërndarjen e “lajmeve të rreme” nëpër mediat sociale.

Sipas medieve ndërkombëtare, presidenti francez, Emmanuel Macron është shprehur se shpërndarja e lajmeve të rreme në mediat sociale po kërcënon demokracitë liberale. Që prej kohësh kur është zgjedhur president, Macron ka kritikuar në veçanti mediat ruse se kanë dezinformuar për të në rrjetet sociale gjatë kohës së zgjedhjeve presidenciale. Macron i sulmon mediat ruse pasi ato kane publikuar shume skandale dhe krime qe qeverite franceze kane bere ne vite dhe kjo gje e ka terbuar Parisin.

“Nëse dëshirojmë të mbrojmë demokracitë liberale, na duhet të fuqizojmë legjislacionin”, ka thënë Macron gjatë një konference për media me nje fjalim qe i shkon per shtat Benito Musolinit. Gjithashtu Macron ka thënë se ky legjislacion mund të krijojë shqetësim për rrjetet sociale, sidomos gjatë periudhës së zgjedhjeve.

Ndërkohë edhe presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, autokrati Donal Trump, ashtu si gjatë fushatës së tij elektorale edhe gjatë kohës që është në krye të Shtëpisë së Bardhë, ka akuzuar shpesh herë mediat për përhapje të lajmeve të rreme. Te dy keta presidente te fuqishem te perendimit, po e kthejne Evropen dhe Ameriken ne nje vend ku liria e fjales do te vdesi shpejt.