Gaza, rritet në 35.647 numri i të vrarëve nga sulmet izraelite

Ministria e Shëndetësisë në Gaza njoftoi se të paktën 35.647 palestinezë janë vrarë në sulmet e pamëshirshme izraelite në enklavën e bllokuar që nga 7 tetori i vitit të kaluar. Sulmi izraelit ka plagosur gjithashtu 79.852 njerëz, thuhet në deklaratën e ministrisë.

“Sulmet izraelite vranë 85 persona dhe plagosën 200 të tjerë në 24 orët e fundit. Shumë njerëz janë ende të bllokuar nën rrënoja dhe në rrugë pasi shpëtimtarët nuk janë në gjendje të arrijnë deri te ata”, theksohet në deklaratë.

Izraeli vazhdon ofensivën brutale në Rripin e Gazës pavarësisht një rezolute të Këshillit të Sigurimit të OKB-së që kërkon armëpushim të menjëhershëm.

Më shumë se shtatë muaj pas luftës izraelite, zona të gjera të Rripit të Gazës janë kthyer në rrënoja mes një bllokade gjymtuese të ushqimit, ujit të pastër dhe ilaçeve. Izraeli akuzohet për “gjenocid” në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë (GJND), e cila ka urdhëruar Tel Avivin të sigurojë që forcat e tij të mos kryejnë akte gjenocidi, si dhe të marrë masa për të garantuar ofrimin e ndihmës humanitare për civilët në Gaza./AA

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne