Muxhahedinët sulmojnë serverat e sistemit gjyqësor në Iran

Grupi hakerave Edalat-e Ali ka zbuluar një shkelje të madhe në serverët e gjyqësorit iranian, duke u mburrur për akses në një server të madhe që përfshin miliona dosje dhe një thesar dokumentesh konfidenciale.

Dokumentet përfshijnë një gamë temash të ndjeshme, duke filluar nga diskutimet e brendshme brenda Këshillit të Sigurisë Kombëtare pas vdekjes së Mahsa Amini, deri te përpjekjet që synojnë shuarjen e shitësve të paautorizuar VPN, protestat kundër ekzaminimit të punësimit të vitit 2020 dhe rastet që lidhen me korrupsionin ekonomik.

Grupi zbuloi një seri dokumentesh që sugjerojnë bashkëpunimin e qeverisë iraniane në ndjekjen penale të figurave të shquara publike gjatë kryengritjes së vitit 2022 dhe ngjarjeve të mëparshme.

Edalat-e Ali ekspozoi dokumentin që thekson përpjekjet antiligjore të regjimit iranian për të ushtruar kontroll mbi figurat publike, veçanërisht ata që zënë pozicione me ndikim në sferat e argëtimit dhe sportit. Sanksionet financiare, ngrirja e bankave, ndalimet e udhëtimit dhe të tjera kanë goditur të famshëm në të gjithë vendin.

Ata zbuluan një listë që përfshin 29 figura të kinemasë dhe televizionit së bashku me yjet e futbollit të akuzuar për krime, duke përfshirë “aktivitet propagandistike anti-qeveritare” dhe akuza për “komplot dhe bashkëpunim kundër sigurisë kombëtare”.

Aktorja Katayoun Riyahi, e njohur për paraqitjet e saj publike pa hixhab, të detyrueshëm, gjatë kryengritjes pas vrasjes së Mahsa Amini, përballet me akuza që përfshijnë “konspiracion, aktivitete anti-qeveritare dhe nxitje të korrupsionit moral përmes veprimeve të saj”.

Në mënyrë të ngjashme, ikonat e futbollit si Ali Daei, Aref Gholami dhe Voria Ghafouri janë akuzuar për nxitje të mosmarrëveshjeve dhe përfshirje në aktivitete që konsiderohen kundër sigurisë kombëtare.

Dokumenti, i autorizuar nga Mohammad Mehdi Heidarian, kreu i atëhershëm i Grupit të Përbashkët të Punës për Menaxhimin e të famshëmve dhe këshilltar i Ministrit të Kulturës në vitin 2019, përshkruan një strategji gjithëpërfshirëse që përfshin shumë entitete qeveritare të ngarkuara me mbikëqyrjen dhe menaxhimin e figurave publike, duke nënvizuar kështu regjimin përpjekjet për të shtypur mospajtimin dhe për të zbatuar konformitetin.

Koha kur grupi Edalat Ali mori famë fillon që në gusht të vitit 2021, e shënuar nga depërtimi i tyre në infrastrukturën e mbikëqyrjes në Burgun Evin, duke mbështetur protestat e vazhdueshme dhe duke shprehur mbrojtjen për lirimin e të burgosurve politikë.

Zbulimet e mëparshme të grupit, duke përfshirë dokumente që implikojnë forcat e sigurisë në aktet e sulmeve seksuale dhe dhunës jashtëgjyqësore kundër protestuesve, nënvizojnë peshën e situatës dhe nevojën për llogaridhënie brenda aparatit qeverisës të Iranit.

Hakerimi i fundit është një nga një linjë e gjatë sulmesh kibernetike ndaj regjimit. Incidentet janë përshkallëzuar që nga kryengritja e vitit 2022. Nga shkeljet në serverët e gjyqësorit deri te infiltrimi i infrastrukturës së mbikëqyrjes në burgun Evin dhe serverëve që i përkasin Transmetimit të Republikës Islamike të Iranit (IRIB), këto hakime kanë nënvizuar cenueshmërinë e infrastrukturës dixhitale të Iranit.

Çdo shkelje jo vetëm që ka ekspozuar informacione konfidenciale, por gjithashtu ka shërbyer si një katalizator për një kontroll të shtuar të aktiviteteve dhe politikave të regjimit. Shkalla e hakerimeve pasqyrojnë tensionet e vazhdueshme brenda shoqërisë iraniane dhe vendosmërinë e hakeristëve për të sfiduar status quo-në.

Në vitin e kaluar, hakerët e lidhur me MEK-un kanë shënjestruar portalet e disa agjencive të tjera qeveritare, duke përfshirë Bashkinë e Teheranit, Zyrën Presidenciale dhe ministritë e Punëve të Jashtme, Bujqësisë dhe Kulturës, si dhe parlamentin dhe kanë publikuar mijëra dokumente. Në dhjetor, një sulm kibernetik paralizoi pjesën më të madhe të rrjetit të pikave të karburantit të vendit.

Këtë javë, dokumentet e botuara pas hakimit të parlamentit iranian, kanë zbuluar një gamë të gjerë të strategjive të Teheranit për të anashkaluar sanksionet e SHBA.

Javën e kaluar, grupi i hakerave “Uprising to Overthrow” mori përgjegjësinë për sulmin e fundit kibernetik ndaj Agjencisë së Lajmeve Khaneh Mellat, dega mediatike e Parlamentit iranian. Në një deklaratë të lëshuar nga grupi, i lidhur ngushtë me gupin që vetëquhet opozitë me bazë në Shqipëri, Muxhahedin e Khalq ( Organizata e MEK), u zbulua se sulmi arriti në 600 nga serverët kryesorë të parlamentit, serverët e komisionit, serverët e dhomës kryesore, serverët ndihmës të parlamentit, serverët e bankës së parlamentit dhe serverët e tjerë që lidhen me funksionet administrative.

Specialisti i sigurisë kibernetike Amin Sabeti pretendon se Irani do të vazhdojë të përballet me sulme kibernetike në rritje për shkak të “defekteve strukturore” në sistemet e tyre të mbrojtjes kibernetike. Ai pohoi se shumë projekte që synojnë zhvillimin e asaj që regjimi i quan “shërbime të brendshme” kanë dështuar për shkak të mbështetjes së tyre në lidhjet korruptive dhe nepotizmin dhe jo për shkak të meritokracisë dhe ekspertizës.

Ajo ka çuar në kritika të brendshme përballë dobësisë së regjimit. Shahriar Heydari, nënkryetar i Komisionit të Sigurisë Kombëtare dhe Politikës së Jashtme të parlamentit iranian, deklaroi se Organizata Kombëtare për Mbrojtjen Pasive dhe Ministria e Inteligjencës duhet të mbajnë përgjegjësi për sulmet e fundit kibernetike.“Hapësira kibernetike është një luftë informacioni. Çdo vend duhet të sigurojë sistemet e tij kundër hakerimit dhe vjedhjes së të dhënave”, tha Heydari./GazetaImpakt/ Iranintl/

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne