Grupi Houthi thotë se ka arrestuar një rrjet spiunësh amerikano-izraelitë në Jemen

Grupi Houthi i Jemenit tha sot se arrestoi një celulë spiune që punonte për SHBA-në dhe Izraelin mes tensioneve në Detin e Kuq si rezultat i ofensivës vdekjeprurëse izraelite në Rripin e Gazës. Grupi tha se rrjeti i dyshuar amerikano-izraelit ishte i pajisur me pajisje spiunazhi dhe po punonte nën mbulesën e organizatave humanitare dhe agjencive të OKB-së.

Megjithatë, ai nuk dha asnjë detaj në lidhje me kombësinë e anëtarëve të dyshuar të celulës. Njoftimi erdhi një ditë pasi OKB-ja tha se 11 punonjës u arrestuan nga grupi Houthi të dielën, duke bërë thirrje për lirimin e tyre të menjëhershëm.

Houthit kanë vënë në shënjestër anije mallrash në Detin e Kuq në pronësi ose të operuara nga kompani izraelite ose që transportojnë mallra drejt dhe nga Izraeli në solidaritet me Rripin e Gazës, ku më shumë se 37.100 njerëz janë vrarë në ofensivën vdekjeprurëse izraelite që nga tetori i vitit të kaluar. Me përshkallëzimin e tensioneve për shkak të sulmeve ajrore të SHBA-së dhe Britanisë kundër lokacioneve të Houthive në Jemen, grupi deklaroi se i konsideron të gjitha anijet amerikane dhe britanike si objektiva legjitime ushtarake./AA

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne