Bota

Hamas mirëpret iniciativën e Houthi për lirimin e të burgosurve sauditë në këmbim të palestinezëve

Hamas ka vlerësuar një ofertë të liderit të lëvizjes Houthi Ansarullah të Jemenit për të liruar disa robër Sauditë në këmbim të lirimit të anëtarëve të lëvizjes palestineze të rezistencës që aktualisht po mbahet në mbretëri.

Hamas, në një deklaratë të lëshuar të enjten vonë, deklaroi se ajo “pa me interes dhe vlerësoi iniciativën e njoftuar nga Abdul-Malik al-Houthi në një fjalim televiziv të transmetuar drejtpërdrejt nga kryeqyteti jemenas Sana’a, i cili shënoi përvjetorin e pestë të agresion Saudite i kryer kundër vendit të tij të varfër arab.

Lëvizja palestineze e rezistencës falënderoi më pas Ansarullahun për “frymën e vëllazërimit dhe solidaritetit me popullin palestinez”.

Hamas përsëriti gjithashtu thirrjen e saj për autoritetet saudite që të lirojnë të gjithë të burgosurit palestinezë”, në krye të të cilëve është Dr. Muhamed al-Khudari”.

Lëvizja palestineze vuri në dukje se ajo ka qenë duke kontaktuar udhëheqjen Saudite gjatë gjithë vitit të kaluar në një përpjekje për të arritur një marrëveshje për lirimin e të burgosurve palestinezë.

Hamas përfundoi deklaratën e saj duke siguruar se kauza palestineze do të lulëzojë, duke u bërë thirrje muslimanëve në të gjithë botën që të mbështesin popullin palestinez dhe kauzën e tyre të drejtë.

“Ne jemi plotësisht të përgatitur për të liruar një prej pilotëve të kapur së bashku me katër oficerë dhe ushtarë sauditë”,  tha Houthi në një fjalim televiziv të enjten pasdite.

“Kjo do të jetë në këmbim të lirimit të atyre nga Hamasi të arrestuar në Mbretërinë e Arabisë Saudite”.

Më 22 mars, Ismail Haniyeh, kreu i byrosë politike të Hamasit, në një letër drejtuar drejtuesit saudit, mbretit Salman, i kërkoi të që të merrte një vendim të shpejtë dhe të urdhëronte lirinë e të arrestuarve palestinezë në burgjet Saudite.

“Në dritën e pandemisë së historisë së koronavirus që është përhapur në të gjithë globin, për shkak të frikës për jetën e vëllezërve tanë të nderuar dhe duke pasur parasysh të gjitha konsideratat humanitare dhe fetare … lirimi i palestinezëve bëhet një domosdoshmëri humanitare dhe kombëtare. Ne të gjithë jemi të sigurt se madhëria e Tij nuk do të hezitojë ta bëjë këtë”, thuhet në letër.

“Ne i bëjmë thirrje kujdestarit të dy Xhamive të Shenjta të marrin një vendim të shumëpritur dhe të lirojnë bashkatdhetarët tanë nga burgu”.

Familjet palestineze dhe grupet e të drejtave të njeriut u kanë bërë thirrje autoriteteve saudite që të lirojnë menjëherë palestinezët, duke përmendur kërcënimin që vjen nga përhapja e COVID-19, sëmundja e shkaktuar nga koronavirusi i ri shumë ngjitës.

“Ne ritheksojmë thirrjen tonë për autoritetet saudite që të lirojnë të gjithë të burgosurit palestinez në Arabinë Saudite. Shumica e tyre vuajnë nga sëmundje kronike dhe kanë nevojë për ilaçe rregullisht. Mungesa e kujdesit shëndetësor në burgje kërcënon jetën e tyre, “thanë ata në një deklaratë të përbashkët për shtyp.

“Në dritën e përhapjes së intensifikuar të koronavirusëve në të gjithë botën, ne kërkojmë nga autoritetet saudite që të marrin në konsideratë lirimin e këtyre të arrestuarve në përputhje me direktivat e Amnesty International”, shtohet në deklaratë.

Familjet e të arrestuarve, disa prej të cilëve janë rreth të 80-ve, thonë se palestinezëve u është mohuar hyrja e avokatëve dhe e drejta e vizitës, dhe autoritetet kohët e fundit kanë filluar të zvogëlojnë qasjen në telefon.

Umm Qusai al-Haddad, e cili ka lindur në Arabinë Saudite, por tani jeton në qytetin e Gazës, tha se ajo kishte frikë për sigurinë e babait të saj Suleiman, 67 vjeç, dhe dy vëllezërve të saj, Jahja, 40 vjeç dhe Muhamedi, 38 vjeç, të gjithë ata ka qenë në paraburgimin saudit që nga viti 2018.

Ajo tha se autoritetet saudite kishin mbajtur vazhdimisht informacione nga familja, përfshirë edhe seancën e tyre të fundit gjyqësore më 8 mars.

Muajin e kaluar, të burgosurit e ndërgjegjes, një organizatë joqeveritare që mbron të drejtat e njeriut në Arabinë Saudite, njoftoi në një postim në faqen e saj zyrtare në Twitter se autoritetet saudite kishin filluar një fushatë të re të arrestimeve “arbitrare” kundër mërgimtarëve palestinezë që jetojnë në mbretëri më akuzat e mbështetjes së Hamasit.

Më 21 tetor të vitit të kaluar, zëdhënësi i Hamasit Sami Abu Zuhri i tha agjencisë së lajmeve në gjuhën arabe Shehab se palestinezët që mbahen në burgjet dhe qendrat e paraburgimit në Arabinë Saudite janë të ekspozuar ndaj formave të ndryshme të torturave dhe metodave cnjerëzore të marrjes në pyetje.

“Fatkeqësisht, ka një procedurë të ashpër hetimi ndaj të arrestuarve, disa prej të cilëve janë nënshtruar formave të ndryshme të torturave. Hetuesit e kombësive të ndryshme po i pyesin ata”, tha ai atëherë.

“Në burgjet Saudite ka rreth 60 të arrestuar palestinezë dhe disa prej tyre janë djem ose përkrahës të Hamasit. Disa prej tyre madje kanë jetuar më shumë se tre dekada në mbretëri dhe kanë kontribuar shumë në ndërtimin e vendit”.

Ai më tej vuri në dukje se Hamas ka bërë përpjekje të mëdha, qoftë përmes kontakteve me një numër vendesh ose zyrtarë sauditë, për të siguruar lirimin e të burgosurve palestinezë, por të gjitha këto përpjekje nuk kanë pasur dobi./Gazetaimapkt/presstv/

OPINIONE