Hetuesit rusë kane gjetur dy kuti të zeza të avionit që transportonte Prigozhin

Hetuesit rusë njoftuan zbulimin e dy kutive të zeza nga avioni që mbante komandantin e grupit Wagner, i cili u rrëzua në veri të Moskës.

Komiteti rus për gjetjen e së vërtetës njoftoi se 10 trupa u gjetën në vendin e rrëzimit të avionit me Yevgeny Prigozhin dhe se testimi i ADN-së dhe analiza gjenetike janë duke u përpunuar për identifikimin e tyre.

Këto zhvillime vijnë pasi zëdhënësi i Kremlinit tha se spekulimet perëndimore për mundësinë e përfshirjes së Rusisë në vdekjen e Prigogine janë të rreme. Ai shtoi: “Për momentin ka pak prova për shkakun e rrëzimit të avionit me Prigozhin dhe faktet duhet të sqarohen gjatë hetimit”.

Duhet theksuar se të mërkurën burime të lajmeve njoftuan për rrëzimin e një avioni të lehtë të Yevgeny Prigozhin, komandantit të Wagner, në veriperëndim të Moskës dhe disa orë më vonë njoftuan se ai dhe nëntë pasagjerë të tjerë vdiqën në këtë aksident./Parstoday

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne