Rajoni

I duhen 81 vota për t’u zgjedhur presidente, Vjosa Osmani pret përkrahje nga LDK

Sipas Kushtetutës së Kosovës duhet të jenë të paktën 81 vota në mënyrë që procesi i zgjedhjes së presidentit të jetë kushtetues.

Në “Kallxo Pernime”, Osmani tha se është e bindur që ka njerëz në LDK që besojnë se zgjidhja më e mirë është që ajo të jetë presidente.

“Unë jam e bindur që ka shumë njerëz që sot janë qoftë kryetarë komunash, qoftë njerëz të LDK-së, besojnë që një zgjidhje e tillë (Vjosa presidente) do të ishte më e mira për vendin tonë”, sqaroi Osmani.

“Është në vullnetin e deputetëve, edhe të LDK-së. Mendoj që të gjithë deputetët duhet të jenë të përgjegjshëm dhe pastaj mund të votojnë si të duan”, tha Osmani.

E pyetur nëse do të rrinë në Kuvend deputetët për të bërë kuorumin e mjaftueshëm ajo thotë se nuk e di qëndrimin e partive.

“Nuk kam informatë se cili do të jetë qëndrimi i partive të tjera, unë di që do të kem mbështetjen e plotë të partnerit. Unë do t’i hyj procesit të zgjedhjes së presidentit. Këtë ma obligon edhe vullneti i popullit. Unë do të kandidohem, në fund u takon deputetëve të vendosin”, shpjegoi Osmani.

Osmani e ka konfirmuar se nuk kanë biseduar me ndonjë parti për të parë se cili është qëndrimi i tyre karshi procesit të zgjedhjes së presidentit.

“Ne nuk kemi biseduar me ndonjë parti specifike, por ne bashkëpunojmë më të gjitha partitë në Kuvend, për t’i mbrojtur institucionet. Thirrja jonë për të gjithë është që për hir të stabilitetit institucional, të kontribuojnë. Se çfarë vote japin, ajo është çështje e tyre.

Secili deputet e di se Vjosa Osmani si presidente nuk i bën e as nuk i ka bërë kurrë dëm vendit të saj, por përkundrazi në bashkëpunim me të tjerët do ta çoj përpara.

Ne presim që secili deputet në mënyrë racionale të veproj në interes të Republikës, sepse edhe ashtu mundësi të tjera nuk ka. Mundësia tjetër na çon në zgjedhje”, shtoi ushtruesja e detyrës së presidentes.

Në rast se zgjidhet presidente, Osmani ka treguar se cilat do të jenë tre prioritetet e saj.

“Kosova ka degraduar shumë në imazhin e saj ndërkombëtar, sidomos nga viti 2010. Këtu do të jetë fokusi im i parë që të punoj që imazhi i Kosovës do të jetë ajo e rinisë sonë brilante, pra politika e jashtme.

Do të angazhohem në procesin e vettingut si dhe do të angazhohem edhe për grupet e margjinalizuara si dhe në aspektin e sigurisë. Do të punoj që FSK të ketë buxhetin e nevojshëm si dhe anëtarësimi në NATO.”

Ajo ka folur edhe për bashkëpunimin me Vetëvendosjen në parlamentar në legjislaturën e ardhshme.

“Ne synojmë që të jemi një grup i përbashkët parlamentar. Por në ndërkohë, nëse e shohim që mund të funksionojmë të veprojmë ndryshe, atëherë do të shohim. Jam e bindur që çdo vendim të merret bashkërisht dhe në interes të shtetit tonë”, u shpreh Osmani./tpz

Etiketa