IFJ: 16 gazetarë të vrarë në Gaza që nga 7 tetori

Të paktën 16 gazetarë janë vrarë që nga shpërthimi i konfliktit të Gazës më 7 tetor, tha të premten Federata Ndërkombëtare e Gazetarëve (IFJ).

Grupi me bazë në Bruksel tha se disa gazetarë janë plagosur, ndërsa të tjerë janë të zhdukur.

“Federata Ndërkombëtare e Gazetarëve (IFJ) dhe Sindikata e Gazetarëve Palestinezë (PJS) dënojnë vrasjet dhe sulmet e vazhdueshme ndaj gazetarëve. IFJ-ja bën thirrje për një hetim të menjëhershëm për vdekjet e tyre”, thuhet në deklaratë.

Federata tha se po verifikon gjithashtu informacione për gazetarë të tjerë që mund të jenë vrarë në luftën e Gazës.

IFJ-ja u bëri thirrje gazetarëve “të marrin masa paraprake, të veshin pajisje profesionale të sigurisë dhe të mos udhëtojnë pa u siguruar mediat e tyre të gjitha pajisjet e sigurisë profesionale të nevojshme për të mbuluar ngjarjet”.

“Asnjë raportim nuk vlen sa jeta e një gazetari”, tha grupi i gazetarëve.

IFJ-ja përfaqëson më shumë se 600.000 gazetarë në 146 vende.

Izraeli nisi një fushatë të pandalshme bombardimesh në Rripin e Gazës pas një sulmi ndërkufitar nga grupi palestinez Hamas në qytetet kufitare izraelite më 7 tetor.

Të paktën 4.137 palestinezë, duke përfshirë 1.524 fëmijë dhe 1.000 gra, janë vrarë në sulmet izraelite në Gaza. Shifra është më shumë se 1.400 në Izrael./AA

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne