Iran: Sulmet e SHBA-së në Irak dhe Siri, të paligjshme, shkelje e ligjit ndërkombëtar

Irani ka dënuar me forcë sulmet e fundit ajrore të Shteteve të Bashkuara në Irak dhe Siri si të paligjshme dhe një shkelje të hapur të ligjit ndërkombëtar dhe Kartës së Kombeve të Bashkuara. Ambasadori i përhershëm i Iranit në Kombet e Bashkuara, Amir Said Iravani, i bëri këto komente të hënën teksa iu drejtua një takimi të Këshillit të Sigurimit të OKB-së mbi kërcënimin ndaj paqes dhe sigurisë ndërkombëtare.

Komentet e tij erdhën pasi forcat ushtarake amerikane goditën më shumë se 85 objektiva në Irak dhe Siri gjatë natës të së premtes. Sulmet ajrore u kryen për 30 minuta, duke përdorur më shumë se 125 municione precize. SHBA pretendon se sulmet erdhën si përgjigje ndaj një sulmi me dron që vrau disa ushtarë amerikanë në një bazë të largët në Jordani.

“Veprimi ushtarak i SHBA-së është i paligjshëm dhe i pajustifikuar dhe shkel në mënyrë të hapur normat dhe parimet bazë të së drejtës ndërkombëtare dhe Kartën e Kombeve të Bashkuara, veçanërisht paragrafin 4 të nenit 2 të Kartës”, tha ambasadori i Iranit, duke shtuar: “Ky veprim i SHBA është një shkelje flagrante e integritetit territorial, sovranitetit dhe pavarësisë politike të Irakut dhe Sirisë”.

Ai gjithashtu dënoi ashpër “veprimet e përbashkëta ushtarake të Shteteve të Bashkuara dhe Mbretërisë së Bashkuar kundër Jemenit, të cilat përbëjnë një shkelje të qartë të Kartës së Kombeve të Bashkuara dhe të së drejtës ndërkombëtare”. Iravani vuri në dukje se sulme të tilla ilegale synojnë “civilët dhe infrastrukturën jetike, rrezikojnë paqen dhe sigurinë rajonale, si dhe paraqesin një kërcënim serioz për paqen dhe sigurinë ndërkombëtare”.

Ambasadori iranian në OKB pohoi se “Shtetet e Bashkuara vazhdojnë të pushtojnë territorin sirian, të grabisin pronat dhe burimet siriane dhe të mbështesin separatistët dhe grupet terroriste” në këtë vend, ndërsa “njerëzit në Siri po përjetojnë vështirësi ekonomike dhe një krizë humanitare si rezultat i veprimeve armiqësore dhe të dëmshme të Shteteve të Bashkuara.” Më tej në fjalën e tij, ambasadori i Iranit në OKB trajtoi operacionet anti-izraelite dhe anti-SHBA nga grupe të ndryshme të rezistencës në të gjithë rajonin e Azisë Perëndimore.

Ai tha: “Të gjitha grupet e rezistencës në rajon janë të pavarura dhe vendimet dhe veprimet e tyre janë të motivuara nga të drejtat e tyre legjitime sipas ligjit ndërkombëtar, të cilat përfshijnë përfundimin e pranisë së paligjshme të SHBA-së në territoret e tyre, ndalimin e gjenocidit në Gaza dhe dhënien fund të pushtimit të territoreve palestineze”. “Prandaj, çdo përpjekje për t’ia atribuar këto veprime Iranit ose Forcave të tij të Armatosura është mashtruese, e pabazë dhe e papranueshme,” tha Iravani./parstoday

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne