Bota

Irani gati për ‘zhdukjen e Izraelit nga Toka’, – paralajmëron komandanti i forcave ajrore

Kreu i forcave ajrore të Iranit ka paralajmëruar se Teherani është gati të “përballë” dhe “të eliminojë” Izraelin. Fjalët e tij të luftimeve vijnë pasi Izraeli nisi sulme ajrore mbi objektivat e supozuara iraniane brenda Sirisë, duke vrarë katër ushtarë sirianë.

Gjenerali i Përgjithshëm Brigade Aziz Nasirzadeh , komandanti i Forcave Ajrore të Republikës Islamike të Iranit (IRIAF), lëshoi ​​deklaratën provokative në agjencinë e lajmeve të gazetarëve të Rinj, sipas mediave iraniane.

“Të rinjtë në forcën ajrore janë plotësisht të gatshëm dhe të paduruar për t’u përballur me regjimin sionist dhe për ta zhdukur atë nga Toka” , tha ai. “Brezat tanë të ardhshëm po mësojnë njohuritë e nevojshme për ditën e premtuar për të shkatërruar Izraelin” , shtoi ai.

Ai theksoi se niveli i lartë i gatishmërisë ushtarake të Iranit ka penguar armiqtë e vendit që të sulmojnë Republikën Islamike.

Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu mbrojti vendimin e vendit të tij për të sulmuar objektiva brenda Sirisë të hënën, duke përshkruar bastisjen ajrore si ndëshkim ndaj atyre që dëshirojnë të shkatërrojnë Izraelin.

“Ne jemi duke vepruar si kundër Iranit, ashtu edhe kundër forcave siriane që po mbështesin agresionin iranian”, tha Netanyahu në një fjalim. ” Ne do të godasim këdo që përpiqet të na dëmtojë. Kushdo që kërcënon të na eliminojë, mban përgjegjësi të plotë. “

Izraeli besohet se ka hedhur dhjetëra raketa dhe bomba të drejtuara në objektiva brenda Sirisë gjatë 48 orëve të fundit, duke synuar forcat iraniane të stacionuara në vend.

Bombardimet kanë vrarë katër ushtarë sirianë dhe lanë gjashtë të tjerë të plagosur, tha Ministria e Mbrojtjes se Rusisë, si dhe duke shkaktuar dëme në Aeroportin Ndërkombëtar të Damaskut. Ministria pretendon se forcat siriane kanë kapur 30 raketa izraelite gjatë 48 orëve të fundit. / RT / Gazeta IMPAKT