Irani kërkon përgjigje serioze globale ndaj krimeve të Izraelit në Gaza

Irani ka përsëritur kërkesën që komuniteti ndërkombëtar t’i përgjigjet seriozisht krimeve të Izraelit në mes të bombardimeve të egra të regjimit pushtues kundër Rripit të Gazës.

Zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme të Iranit, Naser Kanani tha të dielën se Izraeli kishte kryer një sërë aktesh kriminale në Gaza dhe komuniteti ndërkombëtar duhet të tregojë një reagim serioz ndaj mizorive të tilla.

Operacioni “Stuhia Al-Aksa” nga lëvizja e rezistencës Hamas, tha ai, ishte një “pikë kthese” në rezistencën palestineze kundër pushtimit izraelit.

“Reagimi i regjimit sionist ndaj rezistencës së lavdishme të popullit palestinez është një veprim kriminal për shkak se ai po hakmerret ndaj popullit të pambrojtur në Rripin e Gazës”, shtoi Kanani.

Duke denoncuar mosveprimin e Perëndimit ndaj krimeve të Izraelit, zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme të Iranit tha: “Me heshtjen e SHBA-së dhe aleatëve të saj për atë që po ndodh me popullin palestinez, u hoq maska nga fytyrat e të ashtuquajturve mbrojtës të të drejtave të njeriut”.

Kanani vuri në dukje rezistencën e vazhdueshme të Palestinës kundër regjimit okupator sionist dhe u bëri thirrje vendeve myslimane që të mbështesin palestinezët.

“Vendet islame janë të detyruara t’i mbështesin palestinezët,” tha Kanani duke shtuar: “Republika Islamike e Iranit vazhdon të mbështesë rezistencën e popullit palestinez në fushën politike”.

Sipas Ministrisë palestineze të Shëndetësisë, sulmet izraelite në Gaza deri më tani kanë rezultuar në vdekjen e mbi 4,650 palestinezëve, duke përfshirë më shumë se 1,870 fëmijë, të paktën 1,000 gra dhe afro 200 të moshuar. Mbi 14,000 njerëz janë plagosur gjithashtu që nga fillimi i agresionit izraelit./Parstoday

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne