Itali, të paktën 6 të vdekur nga shpërthimi në një hidrocentral

Numri i viktimave nga shpërthimi që ndodhi në hidrocentralin Bargi në liqenin Suviana të Italisë më 9 prill është rritur në 6. Shpërthimi ndodhi në hidrocentralin Bargi, në pronësi të kompanisë energjetike Enel, në liqenin Suviana, që ndodhet në malet Apenine midis rajoneve të Toskanës dhe Emilia Romagna-s. Sipas lajmit të kanalit italian “Rainews24”, zhytësit gjetën trupat e 3 prej 4 personave të zhdukur. Kështu, numri i të vdekurve nga fatkeqësia u rrit në 6. Thuhet se kërkimet për të zhdukurin e fundit vazhdojnë dhe shpresat gradualisht po pakësohen.

Raportohet se hetimet po vazhdojnë në kuadër të hetimeve të hapura nga Kryeprokuroria Publike e Bolonjës lidhur me shpërthimin në termocentral. Kompania Enel, së cilës i përket termocentrali, ka nisur të ofrojë mbështetje psikologjike për familjet e të ndjerit dhe të lënduarve. Vdekja e punëtorëve në aksidente në vendpune u protestua me një grevë të përgjithshme sot. Në qytetin e Bolonjës u mbajt marsh proteste për shkak të vdekjes së të paktën 6 punëtorëve në shpërthimin e hidrocentralit Bargi.

Në marshimin e organizuar nga Konfederata e Përgjithshme Italiane e Punës, një nga sindikatat kryesore të vendit dhe Sindikata e Punëtorëve Italianë, punëtorët mbanin pankarta me mbishkrimin “Mjaft më”. Edhe pse përfaqësuesit e sindikatave pretenduan se ata që humbën jetën në termocentral ishin punëtorë të nënkontraktuar, kompania Enel nuk e pranoi këtë./AA

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne