Izraeli i dorëzon presidentit amerikan planin për ndalimin e ndikimit iranian në Siri

Një gazetë izraelite ka bërë të ditur se Izraeli me qëllim ndalimin e ndikimit të Iranit në Siri, ka dorëzuar një plan pranë presidencës amerikane.

Sipas Parstoday, gazeta sioniste Yediot Ahronot ka shkruar se ministri i transportit dhe informacionit i Izraelit i ka dhënë presidentit amerikan, Donald Trump, një plan për mënyrën e ndalimit të ndikimit iranian në Siri. Kjo gazetë thekson se dokumenti përmban pesë pika kryesore dhe ka për qëllim rritjen e presionit mbi Iranin dhe për të parandaluar atë në zgjerimin e ndikimit në Irak, Siri dhe Liban.

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne