Jordania: Zhvendosja e palestinezëve do të konsiderohet “shpallje lufte”

Kryeministri jordanez Bisher Khasawneh ka paralajmëruar kundër përpjekjeve të egra të regjimit izraelit për të zhvendosur palestinezët nga Rripi i Gazës ose Bregu Perëndimor i pushtuar, duke thënë se çdo veprim i tillë do të ishte një “shpallje lufte”. Khasawneh tha në një deklaratë të martën se të gjitha opsionet ishin në tryezë për Jordaninë në kuadër të një qëndrimi gradual në trajtimin e agresionit të vazhdueshëm izraelit në enklavën e rrethuar palestineze dhe pasojat e tij.

Çdo përpjekje e Izraelit për të zhvendosur palestinezët do të konsiderohej një “vijë e kuqe” dhe mund të konsiderohet një shpallje lufte, vuri në dukje kryeministri jordanez. “Vazhdimi i agresionit mizor kundër Rripit të Gazës, me të gjitha krimet e tij, përbën një shkelje flagrante të ligjit ndërkombëtar dhe të së drejtës ndërkombëtare humanitare”, tha ai.

“Imuniteti dhe mbrojtja që i jep Izraelit licencën për të vrarë civilët palestinezë duhet të ndalet. E drejta ndërkombëtare humanitare ndalon dhe dënon shënjestrimin dhe vrasjen e civilëve, pa përjashtim”, shtoi ai. Kryeministri foli në një takim të zhvilluar në Dhomën e Përfaqësuesve të Jordanisë me anëtarët e Byrosë së Përhershme dhe krerët e blloqeve dhe komisioneve parlamentare./parstoday

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne