Kanadaja sugjeron marrjen e kolonëve izraelitë në mes të përshkallëzimit të situatës në veri

Qeveria kanadeze ka sugjeruar që kolonët izraelitë të emigrojnë në territorin e saj për shkak të përshkallëzimit të situatës në Palestinën veriore të pushtuar nga Izraeli dhe luftimeve  mes Hezbollahut dhe “Izraelit” dhe kërcënimeve të sigurisë me të cilat ata ballafaqohen për më shumë se tetë muaj, raportojnë mediat izraelite.

Propozimi i Kanadasë vjen në mes të vështirësisë për evakuimin e kolonëve izraelitë nga zonat brenda rrezes së raketave të Hezbollahut dhe pas raportimeve nga zyrtarët libanezë se zyrtarët amerikanë i kishin informuar ata se numri i kolonëve izraelitë të zhvendosur nga Palestina e pushtuar veriore për shkak të përshkallëzimit të konfliktit mund të kalojë 200 mijë.

Analistët e njohur me situatën izraelite sugjerojnë se ky lajm nxjerr në pah krizën e rëndë të brendshme brenda “Izraelit” dhe tregon se vendet aleate të NATO-s, si Kanadaja, e shohin situatën si të tmerrshme dhe të frikshme në masën që zgjidhja mund të përfshijë emigrimin e disa kolonëve në këto vende.

Mediat izraelite kanë raportuar se situata në Palestinën veriore të pushtuar përgjatë kufirit me Libanin është “e padurueshme” për dhjetëra mijëra kolonë, të cilët autoritetet izraelite nuk i kanë evakuuar.

Që nga fillimi i luftës izraelite në Gaza më 7 tetor 2023, dhe luftimet pasuese me Hezbollahun më 8 tetor, mediat izraelite kanë raportuar një numër të konsiderueshëm kolonësh që largohen nga territoret e pushtuara palestineze dhe një rritje të konsiderueshme të “emigrimit të kundërt hebre”.

Në një kontekst të ngjashëm, media izraelite theksoi se gjysmë milioni njerëz u larguan nga “Izraeli” në gjashtë muajt e parë të luftës, ndërsa kalimi në entitetin izraelit është ulur ndjeshëm në krahasim me periudhën para luftës.

Në shkurt, rreth 20,000 njerëz u larguan nga territoret e pushtuara palestineze, dhe në mars, rreth 7,000 të tjerë u larguan. Sipas mediave izraelite, duke i shtuar shifrës së përgjithshme numrin e mbërritjeve dhe largimeve në prill, hendeku në favor të atyre që largoheshin arriti në rreth 550 mijë persona./GazetaImpakt/ almayadeen/

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne