Bota

Kapet në aeroportin e Moskës një zyrtar amerikan me arsenal mortajash

Agjentët e sigurisë në Aeroportin Sheremetyevo në Moskë ngelën të habitur kur zbuluan një arsenal të plotë predhash e mortajash në bagazhin e një punonjësi të Ambasadës së SHBA që shkonte në Nju Jork.

Ministria e Jashtme ruse tha se incidenti ishte një “provokim” dhe kërkoi shpjegime nga pala amerikane.

Zbulimi i “një objekti që ngjan me një guaskë me llaç me një siguresë”, u ngrit të shtunën në mëngjes. Punonjësi i ambasadës së SHBA u ndal në pikën e parë të kontrollit të bagazheve në hyrje të Terminalit D të “Sheremetyevo” dhe një skuadër anti-bombë u thirr menjëherë.

Specialistët u lehtësuan kur kuptuan se arsenali i armëve të rënda nuk kishte brenda përbërës eksplozivi. “Kishte vetëm gjurmë të vogla të një agjenti shpërthyes”, konfirmuan zyrtarët.

Duke u përpjekur për të ftohur gjakrat, qytetari amerikan që u përpoq të kontrabandonte ngarkesën e ndaluar shpjegoi se ai bleu një guaskë të zbrazët me një përbërje shpërthyese për “eventin e tij privat”, sipas palës ruse.

Problemet e tij të menjëhershme me zbatimin e ligjit duket se përfunduan aty për aty, pasi ai u lejua të largohej.

Megjithëse jo me fluturimin e tij për shkak të përvojës së hidhur që u regjistrua, amerikani u ndihmua nga stafi i aeroportit për të marrë një biletë për aeroplanin tjetër për në SHBA.

Por, koleksioni i tij u desh të qëndronte në Moskë. Edhe pse objektet duket se nuk kanë paraqitur asnjë kërcënim, incidenti nuk u prit mirë në Ministrinë e Jashtme ruse.

Më parë këtë javë, një incident i ngjashëm i çuditshëm ndodhi në aeroportin ndërkombëtar të “Lehigh Valley” në Pensilvani, kur një RPG i shkatërruar u zbulua në bagazhin e një burri nga Florida.

Pronari i armës u habit kur mësoi se po bënte diçka të paligjshme. Për fat të mirë, lëshuesi i raketës nuk ishte në rregull dhe një predhë që e shoqëronte doli të ishte false.