Shqiperia

Kokaina nga Holanda, shkatërrohet banda shqiptaro-arabe, 22 të arrestuar

Policia italiane ka vënë në pranga 22 personave, në vijim të hetimeve të nisura që në vitin 2016, për rrjetin e trafikut të kokainës që nga Holanda në Itali.

Mediat italiane bëjnë me dije se operacioni është koduar ‘Sottobosco’ dhe u zhvillua në lokalitete të Emilia Romagna, Toskanë, Lombardi dhe Sicili.

Banda arabo-shqiptare ishte e specializuar në importin e kokainës nga Holanda me lodhjet dhe rrjetin e krijuar atje.

Sipas hetuesve, ky ishte vazhdim i hetimeve të nisura që më 2016, të cilat kishin dokumentuar me prova aktivitetin e bandës për trafikun e kokainës, e cila merrej në Holandë.