Kompanive izraelite u ndalohet pjesëmarrja në panairin e mbrojtjes dhe sigurisë në Paris

Kompanive izraelite u është ndaluar pjesëmarrja në Panairin Ndërkombëtar të Mbrojtjes dhe Sigurisë, i njohur gjithashtu si Eurosatory, i cili do të mbahet në Paris më 17-21 qershor. Sipas raporteve të medias kombëtare, vendimi vjen si përgjigje ndaj sulmeve të vazhdueshme të Izraelit në Rripin e Gazës, në të cilat deri më tani kanë vrarë më shumë se 36 mijë palestinezë.

Eurosatory, një ngjarje kryesore e sektorit të mbrojtjes, tërheq mijëra investitorë dhe kompani çdo dy vjet nga qindra vende në mbarë botën. Organizatori kryesor i panairit, Coges Events, konfirmoi përjashtimin, duke deklaruar: “Me vendim të zyrtarëve të qeverisë, nuk do të ketë stenda të industrisë së mbrojtjes izraelite në sallën e ekspozitës Eurosatory 2024”.

Thomas Portes, një anëtar i partisë së krahut të majtë France Unbowed, përshëndeti vendimin në llogarinë e tij X, duke vënë në dukje se veprimi i ndërmarrë kundër Izraelit mbi sulmin e tij në Gaza kishte dhënë fryte. Ai i kërkoi qeverisë të vazhdojë presionin dhe të vendosë një embargo armësh ndaj Izraelit. Vendimi erdhi pas një demonstrate nga mbështetësit pro-palestinezë më 22 maj përpara Ministrisë së Mbrojtjes të Francës, duke kërkuar përjashtimin e Izraelit nga panairi dhe ndalimin e shitjes së armëve në vend.

Izraeli vazhdon ofensivën brutale ushtarake në Gaza pas inkursionit të Hamasit më 7 tetor, pavarësisht nga një rezolutë e Këshillit të Sigurimit të OKB-së që kërkon armëpushim të menjëhershëm. Të paktën 36.284 palestinezë janë vrarë që atëherë në Gaza, shumica dërrmuese e të cilëve gra dhe fëmijë, si dhe mbi 82 mijë të tjerë janë plagosur. Gati tetë muaj pas luftës izraelite, zona të gjera të Gazës janë kthyer në rrënoja mes një bllokade gjymtuese të ushqimit, ujit të pastër dhe ilaçeve.

Izraeli akuzohet për gjenocid në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë (GJND), e cila në vendimin e saj të fundit ka urdhëruar Tel Avivin të ndalojë menjëherë operacionet në qytetin Rafah, ku mbi 1 milion palestinezë kërkuan strehim nga lufta përpara se të pushtohej më 6 maj./AA

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne