Emisioni IMPAKT Opinion

Konflikti ne Ukraine: censura mediatike: perplasja nderetnike dhe lobi cifut ukrainas

Ne videon me siper Olsi Jazexhi dhe Frymzim Dauti analizojne konfliktin ne Ukraine: censuren mediatike mbi luften; historine nderetnike te Ukraines; dhe rolin e lobit cifut ne grushtin e shtetit ne Ukraine por edhe ne ndertimin e Pozites dhe Opozites ne Shqiperi. Flitet per strategjine ruse ne Ukraine; kujdesin e tyre per civilet dhe evitimi i masakrave qe amerikanet dhe NATO kane bere me myslimane ne Libi, Irak dhe Afganistan; permendet masakra amerikane e Mosulit, Rakes, Sirtes, embargon kunder Iranit; ndarjen me dhune te Sudanit, Indonezise etj; flitet per protestat ne Shqiperi dhe frika e Edi Rames nga protestat; shpjegohet pse ne Shqiperi gazetaret jane propagandiste dhe prestituta;

 

Ndersa ne videon me siper Olsi dhe Frymzimi analizojne serisht luften ne Ukraine. Flitet per gjendjen aktuale ne Ukraine; censuren e mediave ne Ballkan ndaj fakteve ruse; sesi vendet e BRICS dhe vendet Islame dhe afrikane nuk kane denuar nderhyrjen ruse ne Ukraine; renia e sistemit unipolar amerikan; psikologjia e Putinit; plackitja e Ukraines nga oligarket cifuto – amerikane; banditeria amerikane ndaj biznesmeneve ruse; sulmi i amerikaneve ndaj kapitalisteve shqiptare dhe ballkanas; vjedhja nga amerikanet e fondeve ruse, venezueliane, iraniane; kurthi amerikan ndaj Rusise ne Ukraine dhe goditja e Gazpromit dhe Nordstream 2; deshtimi i Rusise ne fushen e pushtetit te bute; shndërrimi i bazës ajrore të Kuçovës në bazë të NATO-s; mundesia e nje sulmi nuklear rus ndaj Evropes ku Shqiperia dhe Norvegjia mund te jene shenjestra te mundshme; babai i Edi Rames, Kristaq Rama u rrit nga ruset, mamaja u shkollua nga polaket komuniste – por Edi Rama eshte kthyer ne kuisling amerikan; nxitja e rusofobise ne Ukraine eshte sikur nxitja e turkofobise ne Shqiperi etj.