Opinion

Koronavirus nxiti Luftën 4G / 5G kundër Kinës

Nga Kevin Barrett

Lufta 4G (Lufta e Gjeneratës së Katërt): “Konflikti i karakterizuar nga një mjegullim i linjave midis luftës dhe politikës, luftëtarëve dhe civilëve.”

Lufta 5G: konflikti midis perëndimit dhe Kinës mbi komunikimet 5G, interneti i shpjet, inteligjenca artificiale dhe teknologjitë përkatëse që do të përcaktojnë se kush sundon (ose shkatërron) botën e së ardhmes së afërt.

Në fillim të vitit 2020, ashtu si planet e SH.B.A.-së për të ndaluar ngritjen e Kinës po lëviznin në nivele të larta, pandemia COVID-19 shpërtheu nga Wuhan. Propagandistët kryesorë perëndimorë menjëherë fajësuan Kinën që u lejonte qytetarëve të saj të kishin kontakte me kafshët, veçanërisht në të ashtuquajturat tregje të pista. Propagandistët e linjës së ashpër anti-Kinë shkuan më tej, duke argumentuar se virusi shpëtoi nga Instituti Wuhan i Virologjisë (WIV), i vetmi laborator i nivelit 4 të luftës biologjike në Kinë. Trump trumbetoi akuzat e “virusit kinez”. Më 30 Prill, Presidenti amerikan tha se kishte parë prova që WIV ishte burimi i shpërthimit. Ndërsa ekonomitë perëndimore u këputën, publiku iu nënshtrua aludimeve se kinezët kishin lëshuar virusin me qëllim. Më 22 maj, The Telegraf Londra raportoi: “Më shumë se 4 në 10 njerëz besojnë në një farë mase se Kina krijoi coronavirus si një armë biologjike për të kontrolluar Perëndimin …”

Shfaqja e çuditshme e “virusit kinez” në momentin e duhur që SHBA kishin nevojë për një pretekst për luftë kundër Kinës, përshtatet mjeshtërisht në një model historik krejt të qartë. Cfardo luftë e huaj në histori e SHBA është shkaktuar nga një operacion i marrëdhënieve me publikun i krijuar për të bindur popullin Amerikan se ata janë sulmuar nga një armik i huaj. Qëllimi: Mbuloni dhe justifikoni agresionin dhe vjedhjen e burimeve të SH.B.A.

Në prill 1846, Presidenti amerikan James Polk dërgoi një patrullë prej 70 burrash në një mision vetëvrasës përtej kufirit për të sulmuar ushtrinë meksikane. Njëmbëdhjetë amerikanë u vranë dhe 52 u kapën. Titujt e gazetave bërtisnin: “Meksika pushton SHBA, Masakrohen Amerikanët!” SHBA vazhdoi të sulmojë Meksikën dhe të vjedhë gjysmën e territorit të saj.

Në shkurt 1898, dikush shpërtheu USS Maine në Havana Harbour, duke vrarë dy oficerë dhe 250 detarë. Titujt e gazetës fajësuan Spanjën gabimisht. SHBA vazhdoi të sulmojë Spanjën dhe të vjedhë pronat e saj jashtë shtetit kolonizues, duke filluar me Kubën dhe Filipinet.

Hyrja e SHBA në Luftën e Parë Botërore u shkaktua nga dy flamuj të rremë: Mbytja e Lusitania, një anije e ngarkuar qëllimisht me pasagjerë civilë dhe armatime dhe u dërgua drejtpërdrejt në rrugën e anijeve gjermane; dhe shakaja e telegramit Zimmerman, orkestruar nga themeluesi i dinastisë politike Bush, e cila trilloi një përpjekje imagjinare gjermane për të pushtuar SHBA përmes Meksikës.

Hyrja e SH.B.A. në Luftën e Dytë Botërore u shkaktua nga mashtrimi i orkestruar Pearl Harbour, rezultat i një Plani Amerikan me 8 pika për të detyruar Japonezët të sulmojnë së pari. Udhëheqësit amerikanë provokuan sulmin japonez, e dinin se kur dhe ku po vinte, dhe i zhvendosën transportuesit e tyre të aeroplanit në det, por lanë mijëra marinarë amerikanë të ekspozuar në beteja me motive në Pearl Harbour si një sakrificë njerëzore për perënditë e luftës. Masakra zemëroi publikun amerikan, duke kthyer mbrapa 80% ndjenjën e luftës dhe duke i dhënë Administratës Ruzvelt justifikimin e nevojshëm për të hyrë në luftë me ulje shpejtësie të plotë.

Më 1950, udhëheqësit amerikanë mashtruan Korenë e Veriut në përpjekjen për ribashkimin e vendit duke vizatuar një vijë në hartë dhe duke deklaruar se nuk do të ndërhynte. E njëjta strategji u përdor përsëri në 1990 kur në Prill diplomati amerikan Glaspie u dërgua për të siguruar Saddam Huseinin se SH.B.A. nuk do të kundërshtonte një pushtim të Kuvajtit. Për ta shitur para publikut luftën e planifikuar, “Inkurajimi Nayirah” (në të vërtetë vajza e ambasadorit të Kuvajtit) gënjeu Kongresin, duke shpikur një histori prekëse të Irakianëve që gjoja rrëzuan foshnjat Kuvajtjane nga inkubatorët dhe duke shkatërruar trurin e tyre. Kjo histori u shkrua nga firma e marrëdhënieve me publikun Hill dhe Knowlton të lidhur me familjen Bush.

Hyrja gjithëpërfshirëse e SHBA në luftën e Vietnamit u shkaktua nga mashtrimi i Gjirit të Tonkinit në vitin 1964. Shtetet e Bashkuara krijuan një sulm joekzistent të Vietnamit të Veriut mbi anijet amerikane dhe e përdorën atë për të bindur Kongresin dhe popullin Amerikan të shkonin në luftë.

Lufta kundër Islamit për Izraelin, e njohur si “Lufta kundër Terrorit”, u fillua nga nëna e të gjitha flamujve të rremë, 11shtatori 2001 brenda mënyrës. Ajo përmbante shkatërrimin e kontrolluar me eksploziv të të gjithë kompleksit të Qendrës Botërore të Tregtisë nga sulmi i aeroplanëve të dyshuar të rrëmbyer nga arabët të cilët nuk mund të fluturonin të vetëm me aeroplanë, por ishin në gjendje të kryenin manovra të sofistikuara në aeroplanët fluturues me 500 milje në orë. 11 Shtatori ishte marifet i marrëdhënieve me publikun për “përplasjen e qytetërimeve”, dhe civilizimi islam ishte viktima e parë. Objektivat e tjerë të civilizimit janë: civilizimi ortodoks (rus) lindor dhe civilizimi konfucian (kinez) — do të ishin të radhës në listën kryesore, me Rusinë të inkuadruar si “agresorin” në Ukrainë dhe Siri, dhe tani Kina e shënjestruar për pandeminë COVID-19.

Krahas kontekstit historik të mësipërm, ne gjithashtu duhet të marrim parasysh arsyet gjeopolitike pse liderët amerikanë ndiejnë nevojë për të intensifikuar luftën e tyre 4G / 5G ndaj Kinës. Këto arsye skicohen me admirim në artikullin e John Mearsheimer të vitit 2014 “A mund të rritet Kina?” Mearsheimer thekson se ngritja e Kinës “ka potencialin për të ndryshuar thelbësisht arkitekturën e sistemit ndërkombëtar. Nëse ekonomia kineze vazhdon të rritet me një ritëm të shpejtë në dekadat e ardhshme, Shtetet e Bashkuara do të përballen përsëri me një konkurrencë të mundshme dhe politika e fuqisë së madhe do të kthehet në forcën e plotë”.

Prandaj, shpjegon Mearsheimer, udhëheqësit amerikanë do të duhet të kufizojnë rritjen ekonomike kineze me çdo mjet të nevojshëm, edhe nëse kërkon sakrifikimin e prosperitetit të SHBA dhe asaj globale për ta bërë atë. Kjo duket se është ajo që u krijua plandemia COVID-19 për të arritur: prishin rrjetet e tregtisë globale që po nxisin ngritjen e Kinës, ndërsa duke i dhënë SHBA dhe Perëndimit mundësinë e mirë të rritin luftën e tyre 4G / 5G. Për më tepër, plandemia është duke e përqendruar pasurinë dhe fuqinë në duart e bankave dhe korporatave më të mëdha perëndimore, ndërkohë që rigjeneron Perëndimin në një shoqëri të militarizuar, nën regjim dhe tepër të mbikëqyrur, në përgatitje për përshkallëzimin e luftës së gjatë ndaj Kinës dhe kombeve të tjera që nuk kontrollohen plotësisht nga komploti bankar perëndimor.

Luftërat e përplasjeve të civilizimeve 4G / 5G, përfshirë luftën kundër Kinës, janë më komplekse dhe më të nuancuara se luftërat e mëparshme. Arma kryesore e luftës së komplotit bankar për hegjemoninë e një bote është borxhi siç shpjegohet nga John Perkins në Rrëfimet e një Njeriu Ekonomik. Komploti bankar krijon para nga ajri, i mbështetur nga asgjë, duke e huazuar atë në ekzistencë me një interes pa ndërprerje, duke imponuar skllavërinë e borxhit në të gjithë botën. Kombet që nuk i bashkohen kësaj loje shohin se udhëheqësit e tyre vriten ose kryeqytetet e tyre pushtohen.

Kjo skemë mashtruese mban taksën bankare në lartësitë komanduese të ekonomisë globale, dhe u jep atyre fuqinë ekonomike për të blerë dhe shitur politikanë, shkencëtarë dhe ushtarakë, duke përfshirë ndarjet e tyre të luftës biologjike. Kina, një shoqëri etnike kohezive me një ideologji hibride Marksiste-Konfuciane, ka krijuar një sistem bankar në pronësi të shtetit, i cili është kryesisht i pavarur nga komploti i pasurisë me mbizotërimin e Sionizmit Perëndimor. Ai sistem i bankave publike eliminon “taksën e pasurisë” prej 33% që shkatërron ekonomitë e mbizotëruara nga bankat private. Sistemi i bankave publike të Kinës dhe ekonomia e parë e drejtuar nga institucioni i  infrastrukturës kanë tejkaluar masivisht Perëndimin, duke arritur mesatarisht rritjen dyshifrore gjatë 40 viteve të fundit. Komploti bankar perëndimor, i cili synon të krijojë një shtet botëror policor nën drejtimin e vet, e shikon saktë Kinën me modelin e saj të suksesshëm të bankingut publik si një kërcënim potencialisht të vdekshëm për ambiciet e saj.

Mearsheimer shpjegon se Kina do të dominojë botën nëse lejohet të rritet në mënyrë paqësore. Prandaj, udhëheqësit kinezë përpiqen ta portretizojnë kombin e tyre si një “djalë të mirë global” ndërsa bëjnë gjithçka që është e mundur për të shmangur konfliktin – derisa të arrijë dita më në fund kur ata janë më të fortë se armiqtë e tyre. Kabina perëndimore, në të kundërt, ka çdo motiv që të jetë provokues, të shpejtojë shkallët e përshkallëzimit, të marrë masa të ashpra për të ndaluar rritjen ekonomike kineze dhe, nëse është e nevojshme, luftën e pagave të çfarëdo niveli të intensitetit kërkohet më shpejt sesa më vonë.

Nisur nga konteksti i përshkruar më lart, mund të supozojmë se pandemia COVID-19 ishte sajuar me qëllim që të fajësohej në Kinë me çfarëdo niveli intensiteti që kërkohet për të arritur sasinë e përshkallëzimit që udhëheqësit perëndimorë mendojnë se është e nevojshme. Nëse ata mund të marrin rrugën e tyre thjesht duke zhvilluar luftë më të ashpër ekonomike, ata do të fajësojnë supën kineze me lakuriqë nate. Nëse ata vendosin se duhet të godasin me sanksione të ashpra ndaj Kinës dhe të vjedhin investimet e Kinës në Perëndim (veçanërisht thesaret e SH.B.A.) ndërsa zhurmojnë me zhurmë kalorësit ushtarakë, ata do të pretendojnë se virusi shpëtoi aksidentalisht nga WIV gjë që do t’i lejonte ata të kornizonin vjedhjen e trilionëve dollarë nga Kina si “dëmshpërblime”. Nëse ata vendosin se duhet të zhvillojnë një luftë me të shtënat, ndoshta në Detin e Kinës së Jugut ose ndoshta edhe në Tajvan, ata do të thonë se Kina qëllimisht lëshoi ​​virusin për të shkatërruar ekonominë e Perëndimit.

A do të bëhet lufta e bankierëve perëndimorë ndaj Kinës (dhe Rusisë, Iranit, Venezuelës dhe kombeve të tjera relativisht të pavarura) të bëhet malhamma apo Lufta e Parë Botërore bërthamore e parashikuar në një hadith të caktuar? Ndërsa teologu Islamik Shejh Imran Hosein ka bërë një studim interesant përgjatë këtyre linjave, në fund të fundit duhet të pranojmë kufijtë e analizave njerëzore dhe të themi: Allahu a‘lam (Vetëm Allahu e di)./GazetaImpakt/crescent.icit-digital.org/

OPINIONE