Kryetarja e bashkisë: Parisienët duhet të jetojnë me minjtë

Rreth gjashtë milionë  brejtës – minj vlerësohet të jetojnë në Qytetin e Dritës

Kryebashkiakja e Parisit Anne Hidalgo planifikon të formojë një komitet për të eksploruar nëse qytetarët në kryeqytetin francez duhet të mësojnë të jetojnë së bashku me minjtë në bashkëjetesë paqësore në vend që të përpiqen të shfarosin parazitë, tha një zyrtar i qytetit javën e kaluar.

“Me udhëzim nga kryetari i bashkisë, ne kemi vendosur të formojmë një komitet për çështjen e bashkëjetesës,” tha Anne Souyris, nënkryetarja e bashkisë së Parisit për shëndetin publik, në një takim të Këshillit të Parisit të enjten.

Politika e sapo shpallur përfaqëson një largim të rëndësishëm nga masat e mëparshme të zbatuara në Paris për të trajtuar gjashtë milionë minjtë e qytetit. Plani kundër minjve të kryeqytetit për vitin 2017 derdhi 1.8 milionë dollarë nga fondet e tij në një sërë politikash kundër brejtësve, si instalimi i koshave hermetik të plehrave dhe përdorimi në shkallë të gjerë i helmit të minjve në mijëra vende në të gjithë qytetin.

Problemi i minjve mendohet se është përkeqësuar nga protestat e fundit të reformës së pensioneve në Paris, të cilat bënë që mbeturinat të mos mblidheshin në rrugët e qytetit për javë të tëra.

Dhe me popullsinë e minjve të Parisit që ende tejkalojnë homologët e tij njerëzorë me një raport prej rreth 3:1, masa të reja janë duke u konsideruar – me Souyris që thotë se komiteti do të krijojë mënyrën “më efikase” për parizianët dhe minjtë për të bashkëjetuar që “nuk janë të padurueshme” për njerëzit që jetojnë në qytet.

Kritikët, megjithatë, thonë se plani ka të bëjë me thjesht hedhjen hi syve të çështjes së brejtësve. “Ekipi i Anne Hidalgo nuk zhgënjen kurrë,” shkroi në Twitter politikani Geoffroy Boulard, i cili ka theksuar shpesh “përhapjen e minjve” në qytet. Ai shtoi se “Parisi meriton më mirë”.

Disa grupe për të drejtat e kafshëve janë më mirëpritëse ndaj planeve të reja. Metodat e mëparshme të kontrollit ishin “të paefektshme dhe mizore”, tha Paris Animal Zoopolis. “Metodat e reja janë thelbësore.”

Parisi ka pasur prej kohësh një marrëdhënie historike me parazitë. Minjtë ishin kryesisht përgjegjës për përhapjen e murtajës bubonike, e cila vrau gjysmën e popullsisë së qytetit në shekullin e 14-të. Sidoqoftë, kafshët gjithashtu ndihmuan qytetarët të shmangnin urinë gjatë Rrethimit të Parisit 1870-71 në luftën Franko-Prusiane.

Parisi nuk është i vetmi në përpjekjen për të krijuar metoda të reja për të adresuar problemet e vjetra si infektimi i minjve. Nju Jorku caktoi të ashtuquajturin “car miu” në prill për t’u marrë me problemet e veta me brejtësit, ndërsa qyteti francez i Tuluzës ka përdorur përdorimin e ferretave për të ndihmuar në vënien nën kontroll të popullsisë së minjve.

Nga RT, përshtati Gazeta Impakt

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne