Shqiperia

Artan Lleshi thote qe Leon Molla nuk eshte gazetar ne miniature

Duke ju referuar shkrimit te djeshem te Gazetes Impakt me titull Familja e Gjomarkajve distancohet nga provokatori Leon Molla, Artan Lleshi i cili me heret denoncoi elemente te sigurimit te shtetit me protesten kunder kompanise turke ne Mirdite qe kerkojne:

1.Destabilizimin e harmonise fetare.
2.Krijimin e Martireve imagjinare nga vete sigurimi i shtetit duke perdorur gazetare ne miniature.

Sot ka bere nje reagim te ri. Ne reagimin e tij, Artan Lleshi qe duket nje njeri i pjekur dhe qe mesa duket nuk do te hapi keqkuptime te reja ne Mirdite, distancohet nga menyra sesi Gazeta Impakt e analizoi shkrimin e tij te djeshem. Ndersa dje, Artani neper rreshta Leon Mollen (te pakten keshtu e lexuam ne!) e tregoi si martir imagjinar dhe gazetar ne miniature, sot e quan mik dhe patriotin e tij. Me pas Artani ne menyre te pjekur u terheq vemendje bashkekrahinoreve te tij qe ti therrasin qytetarise dhe bashkejetes.

Gazeta Impakt e mirepret reagimin e Artan Lleshit dhe thirrjen e tij per pjekuri dhe bashkejetese. Ky reagim i pjekur e nderon Artanin dhe deren e Gjomarkajve qe ai perfaqeson. Reagimi i Artanit per bashkejetese dhe thirrje te qytetarise eshte nje reagim qe duhej te vinte me heret. Ai do te duhet qe te jete gjithmone ne krye te mirditoreve, ashtu sikur e ka patur zakon dera e gjomarkajve. Tu tregoje mirditoreve qe edhe ne shqiptaret jo katolike, por muslimane, ortodokse, ateiste etj jemi shqiptare sikur edhe mirditoret. Nuk jemi as turq dhe as greke, por jemi bashkekombas tuaj. Por edhe sikur te ishim turq, greke e kineze, mirditoret duhet te bashkejetojne me ne, dhe te na respektojne si njerez dhe bashkekombas qe jemi.

Artan Lleshi beri mire qe reagoi dje, dhe u terhoqi verejtjen martireve imagjinare dhe gazetareve ne miniature. Megjithate, me keqardhje Gazeta Impakt nuk do e heqi shkrimin qe ajo ka bere dje per aventurierin Leon Molla, dhe shkrimet dhe kercenimet e tjera qe ai dhe miq te tij kane bere kunder shqiptareve, muslimaneve, turqve dhe popujve te tjere te botes. Leon Molla dhe shoket e tij duhet ti therrasin mendjes. Te lene menjehere provokimet fetare dhe etnike. Nese ata nuk e duan flamurin turk ne Mirdite, kete mund ta largojne me forcen e ligjit, duke shkuar ne gjykate por jo me dhune te armatosur dhe thirrje ekstremiste kunder turqve, shqiptareve, Shqiperise dhe muslimaneve.

Gazeta Impakt ka mesuar mbi te kaluaren e dhimbshme te familjes se Gjomarkajve, dhe ndan dhimbje me ate. Ne i urojme gjithe te mirat kesaj familje dhe i kerkojme qe ti terheqi freret mirditoreve sikur ka pat bere ne histori. Tu kerkoje qe te respektojne tolerancen nderfetare, bashkeekzistencen dhe te mos bejne thirrje separatiste anti-kombetare. Me poshte eshte komenti i Artan Lleshit:

Te nderuar miq.Nga nje gazete eshte perdorur shkrimi im per te akuzuar mikun dhe patriotin tim Leon Molla.Shkrimi i refrrohet bindjeve te mia paqesore dhe qendrimit tim qytetar ndaj ne menyre imediate i kerkoj ksaj gazete (Impakt) te terheqe shkrimin ne fjale dhe te kerkoje ndiese kundrejt individit Leon Molla.Nga ana tjeter shtoj se te gjithe nga pak duhet ti therrasim qytetarise dhe rregullave te bashkejeteses .Me shume fryme atdhetare nuk demton asgje ne te sotmen e te nesermen ndersa me shume urrejtje demton vetveten dhe te ardhmen e brezave.Besoj se kjo gazete do te krijoje harmonine e duhur midis saj dhe gazetarit Leon Molla dhe shpresoj qe arsya do te jete e para midis tyre.Leon Mollen e njoh si nje djale patriot dhe gazetar te penes se arrire ndaj dhe nuk do te me kishte munguar kurajo per ti shkruar direkt , ndaj nese eshte permendur fjala gazetar ne miniature kjo nuk eshte nje citim per zotin Molla por per ata njerez qe i jane beditur shtypit social pa veshtruar se urrejtja eshte pjesa me e gabuar e nje shoqerie e shkulet kudo qe mbin , aq me teper eshte gabim i rende kur mbillet.a.ll.