Bota

Luftetaret pro qeveritare siriane filluan te hyjne ne Afrin pavaresisht paralajmerimeve turke

Një konvoj i luftëtarëve që mbanin flamuj sirianë duket se ka hyrë në rajonin e Sirise veriore Afrin,ne të cilin Turqia ka filluar jave me pare nje aksion ushtarak kunder kurdeve siriane dhe kampeve te tyre, filmime në emisionet televizive shtetërore siriane.
Luftëtarët pro-qeveritarë u filmuan duke hyrë në fshatin Nubul në rreth 20 kamionë tërheqës. Një burim RT në terren ka konfirmuar lëvizjen e trupave në Afrin.

Një gazetar në vendngjarje për agjencinë shtetërore siriane SANA tha se zona ku arritën luftëtarët tashmë është vënë në shënjestër nga një sulm nga ana turke.

Mediat turke më vonë raportuan se një sulm artilerie mbi konvojin e detyroi ate të tërhiqej.

Vendosja vjen pas një marrëveshjeje të raportuar mes Damaskut dhe autoriteteve kurde, e cila kërkoi përfshirjen e qeverisë qendrore siriane në mes të një lufte të vazhdueshme kundër Turqisë dhe milicive të mbështetura nga Ankaraja.

Zyrtarët turq më herët paralajmëruan se forcat e tyre ushtarake do të rrethonin qytetin e Afrin nëse luftëtarët

e Damaskut do të shfaqen atje./rt/Gazeta Impakt

OPINIONE