Macron kërkon bashkim kundër populistes Le Pen

Pasi ka arritur të sigurojë votat e duhura për të shkuar në balotazh, dhe për të qenë kështu një ndër dy kandidatët për president të Francës Emmanuel Macron ka kërkuar bashkim kombëtar kundër populistes Marine Le Pen.

Në një fjalim para mbështetësve në Paris, Macron tha se dëshiron të mbledhë “mbështetjen më të madhe të mundshme” përpara balotazhit që zhvillohet pas rreth dy javësh.

Macron është një personazh i ri në skenën politike franceze, dhe si i tillë ka premtuar transformime të thella në politikën franceze/Gazeta Impakt

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne