Bota

Masakra kundër muslimanëve në Zelandën e Re: terroristi kristian kishte hero Skënderbeun

Australiani i cili u zotua të luftojë “pushtuesit muslimanë” dhe kishte per hero Skenderbeun dhe Millosh Kopilin thuhet të jetë pas vrasjeve te muslimaneve në xhamitë e Zelanden se Re.

Njeriu që thuhet se qëndron pas vrasjes së ne xhamitë e Zelandës së Re, është një australian i cili premtoi të luftojë kundër “pushtuesve myslimanë”. I frymëzuar nga një terrorist norvegjez, ai nxori veten livestram gjatë vrasjes së adhuruesve.
Sulmet ndaj dy xhamive në Christchurch, Zeland e Re moren te pakten 49 jetë, konfirmoi komisioneri i policisë . Katër vetë u arrestuan në lidhje me tragjedinë.
Një nga personat e armatosur identifikoi veten në mediat sociale si një australian 28-vjeçar me emrin Brenton Tarrant. Ai e pershkron veten si një “burrë i rregullt i bardhë”, i cili vjen nga një familje me të ardhura të ulta dhe ka “një fëmijëri të rregullt”.
Kryeministri australian Scott Morrison konfirmoi se një shtetas australian ishte midis të dyshuarve të ndaluar.
Njeriu përdorur një GoPro për te transmetuar LiveStream sulmin ndaj xhamisë së Noor Al. Pamjet u hoqën menjëherë nga Facebook me kërkesë të policisë, por pjesë të saj u botuan nga mediat lokale. Videoja e stilit POV tregoi personin e armatosur duke ecur deri në xhami dhe duke marrë armë zjarri nga bagazhi i makinës së tij.
Armët përmbanin mbishkrime që i referohen betejave të famshme evropiane kundër myslimanëve dhe sloganeve neo-naziste. Një nga betejat e referuara është beteja e Vjenës në vitin 1683 kundër Perandorisë Osmane.
Llogaria e mediave sociale të njeriut që nga ajo kohë është bllokuar.
Pak para sulmit, ai botoi një “manifest” prej 73 faqesh, në të cilin u zotua për “hakmarrje” kundër “pushtuesve” muslimanë . Sipas njoftimeve, gjithashtu shkruante se ai ishte frymëzuar nga terroristi i krahut të djathtë Anders Breivik , i cili vrau 77 vetë në Norvegji në vitin 2011.
Ai me sa duket mori ne shenjester xhaminë e veçantë për të sulmuar, sepse një kishë dikur qëndronte në të njëjtin vend. Ai gjithashtu përmendi një sulm terrorist te vitit 2017 në Stokholm, ku pesë vetë vdiqën. Njëra prej tyre ishte një vajzë 11-vjeçare, per të cilën terroristi shkroi se do të hakmerrej. / RT/ Gazeta Impakt

OPINIONE