Ministri ekstremist izraelit Ben-Gvir vizitë mbështetjeje tek polici që sulmoi gazetarin e AA-së

Ministri izraelit i Sigurisë Kombëtare i ekstremit të djathtë, Itamar Ben-Gvir, ka vizituar oficerin e policisë që sulmoi fotoreporterin e Agjencisë Anadolu (AA) Mustafa Haruf dhe i ka premtuar se do “të sigurojë që ai të kthehet në detyrë sa më shpejt të jetë e mundur”.

Në postimin e tij në rrjetin social “X”, Ben-Gvir deklaroi se ka vizituar oficerin e policisë që sulmoi Harufin në Kudsin Lindor të pushtuar dhe ka biseduar me të.

Ministri i ekstremit të djathtë Ben-Gvir, duke njoftuar vizitën e tij mbështetëse për policin që sulmoi gazetarin në detyrë, tha: “Ia kapa dorën oficerit të policisë dhe i thashë se do të përpiqem që ai të kthehet në detyrë aktive sa më shpejt të jetë e mundur”.

“Luftëtarët nuk duhet të gjykohen në rrethana të pashmangshme”, tha ai.

– Sulmi nga forcat izraelite ndaj fotoreporterit të AA-së

Forcat izraelite sulmuan fotoreporterin e AA-së Mustafa Haruf më 15 dhjetor ndërsa ai ishte në detyrë në Kudsin Lindor.

Forcat izraelite fillimisht nxorën armët dhe më pas rrëzuan dhe goditën Harufin gjatë një tubimi të një grupi palestinezësh pranë Xhamisë Al-Aksa, ku ishin vendosur kufizime për namazin e xhumasë.

Haruf, i cili u godit rëndë në fytyrë dhe pjesë të trupit të tij, u transportua në Spitalin Makassed me ambulancë.

Policia izraelite sulmoi edhe kameramanin Faiz Abu Rumaila, i cili ishte me Harufin.

Autoritetet izraelite njoftuan se oficerët e policisë që u panë në video duke sulmuar gazetarin janë pezulluar./AA

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne