Ministri i Jashtëm hungarez: Evropa po “shkatërron” veten duke mbështetur Ukrainën

Ministri i Punëve të Jashtme të Hungarisë deklaroi se bota po qesh me politikat e sanksioneve të Bashkimit Evropian ndaj Rusisë dhe tha se Evropa në fakt po “shkatërron veten” në emër të mbështetjes së Ukrainës.

Sipas medias ruse RT, Ministri i Punëve të Jashtme të Hungarisë Peter Sijjarto deklaroi: “Është e tepruar të thuhet se sanksionet e vendosura ndaj Rusisë kanë paralizuar ekonominë e këtij vendi”. Duke deklaruar se politikat e sanksioneve të Bashkimit Evropian ndaj Rusisë kanë dështuar, Sijjarto tha: “Kudo në botë, vendet po tallen me këto politika të BE-së.”

Ministri i Punëve të Jashtme i Hungarisë përsëriti edhe një herë qëndrimin e qeverisë së tij në lidhje me luftën në Ukrainë dhe tha: Konflikti në Ukrainë duhet të përfundojë sa më shpejt që të jetë e mundur. Ai deklaroi se ndihma ushtarake e Bashkimit Evropian për Kievin është një kërcënim i drejtpërdrejtë për sigurinë e këtij kontinenti.  Peter Sijjarto deklaroi: Shtetet e Bashkuara e kanë futur Evropën në një garë që duhet të quhet “gara e ndihmës ushtarake”.

Që nga fillimi i operacioneve ushtarake të Rusisë në Ukrainë shkurtin e kaluar, Bashkimi Evropian ka vendosur 11 pako sanksionesh kundër Rusisë. Sipas këtij raporti, ndërsa shefi i politikës së jashtme të BE-së Josep Borrell pohoi të shtunën se sanksionet “kanë një ndikim të fortë dhe të prekshëm në ekonominë ruse”, Fondi Monetar Ndërkombëtar ka parashikuar se Ekonomia ruse do të rritet me 0.7 për qind këtë vit dhe në vitin 2024 rritja ekonomike e Rusisë do të jetë 1.3 për qind. Kryeministri hungarez Viktor Orbán ka paralajmëruar vazhdimisht se nëse Brukseli nuk ndryshon politikat e sanksioneve, do të përballet me rezultate negative në ekonominë e tij dhe në sigurinë energjetike./Parstoday

 

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne