Ministria e Jashtme: Nën kujdesin e SHBA dhe Europës, MEK vret mijëra iranianë

Nga: Kevin Barrett

Zëdhënësi i Ministrisë së Punëve të Jashtme të Iranit është përplasur në Shtetet e Bashkuara dhe vendet evropiane për strehimin e grupit terrorist iranian Muxhahedin-e-Khalq, duke thënë se mbështetësit e MEK kanë gjakun e mijëra iranianëve në duar.

Abbas Mousavi i bëri vërejtjet në një postim në twitter të Shtunën me rastin e 39 vjetorit të një sulmi vdekjeprurës nga terroristët e MEK-ut, i cili vrau një numër zyrtarësh iranianë, përfshirë këtu edhe kryetarin e atëhershëm të Këshillit Suprem Gjyqësor, Ayatollah Mohammad Beheshti.

Në postimin e tij në twitter, Mousavi shtoi se Ayatollah Beheshti dhe 72 figura të larta iraniane u vranë nga MEK gati katër dekada më pare që gëzuan mbështetjen e SHBA dhe vranë diktatorin irakian Saddam Hussein.

Ai shtoi: “Që nga ajo kohë, MEK ka mbetur nën kujdesin e SHBA / Europë, duke vrarë & sakatuar më shumë se  10000 iranianë.

Më 28 qershor 1981, një bombë e fuqishme shpërtheu në selinë e Partisë Republikane Islamike të Iranit (IRP), ku drejtuesit e partisë po zhvillonin një takim. Bomba vrau një numër të lartë të zyrtarëve iranianë, duke përfshirë Ayatollah Beheshti. MEK ka pranuar  që ajo e ka kryer sulmin.

MEK ka realizuar sulme të shumta terroriste kundër civilëve iranianë dhe zyrtarëve qeveritarë që nga fitorja e Revolucionit Islamik në Iran në 1979. Nga afro 17,000 iranianë të vrarë në sulme terroriste gjatë katër dekadave të fundit, rreth 12,000 kanë rënë viktimë e veprimeve terroriste të MEK .

Uashingtoni dhe Bashkimi Evropian kanë hequr MEK-un nga listat e tyre të organizatave terroriste. Terroristët anti-Iran gëzojnë lirinë e veprimtarisë në SH.B.A. dhe në Evropë, dhe madje mbajnë takime me zyrtarë amerikanë dhe BE./Gazetaimpakt/presstv/

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne