Opinion

Moska vërejtje Pompeos mbi “mbështetjen” e Iranit: SH.B.A. duke bërë gjithçka që është e mundur që ata të vuajnë

Nga: Tim Korso

Sekretari i shtetit i SHBA ka shprehur mbështetje për protestuesit në Iran, të cilët dolën në rrugët në të gjithë vendin pas vendimit të qeverisë për të rritur çmimin e karburantit.

Zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme ruse Maria Zakharova i ka konsideruar komentet e fundit të sekretarit amerikan të shtetit Mike Pompeo për protestat iraniane si “hipokrite”, duke shtuar se Uashingtoni është një nga arsyet që popullsia e vendit po vuan nga problemet ekonomike.

“Deklarata e Mike Pompeo është parë me dyshim pasi shumica e gjërave që ngjallën pakënaqësinë dhe proceset e tjera që po ndodhin në Iran në fakt u sollën në Republikën Islamike nga veprimet e SHBA “, tha zëdhënësi.

Zakharova vuri në dukje se vendimi i Teheranit për të rritur çmimet e karburantit, i cili nxiti protestat në mbarë vendin, erdhi si rezultat i “presionit të paligjshëm dhe masiv të sanksioneve” që SHBA po aplikon kundër Iranit. Ajo shtoi se të drejtat e popullsisë iraniane për të marrë ushqim, ilaçe dhe plotësuar nevojat e tjera janë shkelur për shkak të veprimeve të Uashingtonit.

“Mënyra se si ne e shohim atë, ky ishte qëllimi i SHBA gjatë gjithë kohës, kur ata vendosën të iniciojnë politikën e presionit të sanksioneve kundër Iranit. Rezulton se, nga njëra anë, Uashingtoni mbështet aspiratat e popullit iranian, të paktën gojarisht, dhe nga ana tjetër, ata janë duke bërë çdo gjë të mundshme që popullata e këtij vendi të vuajë “, tha ajo.

Vërejtjet e Pompeos në Protestat iraniane

Pas raportimeve për përleshje midis policisë dhe protestuesve në qytetet iraniane, Sekretari i Shtetit Amerikan Mike Pompeo postoi një twetter në të cilin pretendoi se “SH.B.A. është me popullin iranian”. Komenti i tij u prit me kritika nga autoritetet iraniane, me Ministrinë e Jashtme të vendit duke e quajtur atë një mesazh “kurioz” ndërmjet “presionit të terrorizmit ekonomik të Amerikës”.

Protestat shpërthyen menjëherë pasi qeveria iraniane njoftoi një rritje të çmimeve të karburantit deri në 50 përqind në 15 nëntor dhe futjen e kuotave të gazit, së bashku me taksat shtesë për blerjen e karburantit pas masave të kufizimeve. Masat supozohet të kenë disa para për të ndihmuar familjet me të ardhura të ulëta pasi ekonomia iraniane vuan nga pasojat e sanksioneve amerikane, sipas qeverisë./Gazetaimpakt/ sputniknews/