‘Mund të fshijë një qytet të tërë’, tingujt që paralajmërojnë shpërthimin e vullkanit në Islandë! Sizmologia: Aktivitet i frikshëm

Islanda po përgatitet për një shpërthim vullkanik në ditët në vijim. Por çfarë ndikimi mund të ketë? Ekziston mundësia që shpërthimi masiv vullkanik mund të fshijë një qytet të tërë, të lëshojë tym toksik dhe të shkaktojë ndotje të gjerë.  Nëse ka një shpërthim, mund të ketë dëme të konsiderueshme në infrastrukturën lokale.

Vendi ka urdhëruar evakuime dhe ka shpallur gjendjen e jashtëzakonshme pasi aktiviteti sizmik po rritet rreth vullkanit Fagradalsfjall, i cili pritet të shpërthejë në ditët në vijim.

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne