Dedollarizimi Rusi-Kinë pothuajse ka përfunduar – Zëvendëskryeministri

Sipas Andrey Belousov, 95% e tregtisë midis vendeve tani zgjidhet në monedhat e tyre kombëtare.

Monedhat perëndimore janë hequr pothuajse plotësisht në tregtinë Rusi-Kinë, pasi pothuajse të gjitha pagesat midis vendeve kryhen tani në rubla dhe juanë, njoftoi të hënën zëvendëskryeministri i parë rus Andrey Belousov.

Që nga futja e sanksioneve perëndimore ndaj Moskës, Rusia dhe Kina kanë përshpejtuar përdorimin e monedhave të tyre në tregti. Sipas Belousov, 95% e të gjitha transaksioneve midis Rusisë dhe Kinës tani kryhen në monedhat kombëtare të njërit prej vendeve dhe duke pasur parasysh zgjerimin e shpejtë të tregtisë dhe bashkëpunimit të ndërsjellë, kjo përqindje ka të ngjarë të rritet.

Duke folur në një takim të komisionit ndërqeveritar Rusi-Kinë në Pekin, zëvendëskryeministri tha se tregtia dypalëshe midis dy vendeve do të tejkalojë objektivin prej 200 miliardë dollarë këtë vit dhe mund të arrijë në 300 miliardë dollarë deri në vitin 2030.

Ai vuri në dukje se Kina ka qenë prej kohësh ndër partnerët kryesorë tregtarë të Rusisë dhe se shtrirja e mundësive për investime për të dy vendet po zgjerohet.

“Projekte të reja të përbashkëta investimi janë duke u nisur në sektorë prioritarë si industria e automobilave, minierat dhe industritë kimike të gazit, bujqësia, logjistika, sektori i IT dhe të tjerët,” tha Belousov.

Tregtia Rusi-Kinë në rrugën e duhur për rekord në 2023 LEXO MË SHUMË: Tregtia Rusi-Kinë në rrugën e duhur në 2023
Kompanitë kineze kanë përfituar shumë nga tërheqja e kompanive perëndimore nga tregu rus, pasi ato kanë mbushur në mënyrë aktive boshllëqet dhe janë të etur për të zgjeruar më tej praninë e tyre në Rusi.

“Tërheqja e kompanive perëndimore nga Rusia ka krijuar mundësi të mëdha për partnerët kinezë që të marrin pjesë në Rusinë në ndërmarrjet e naftës dhe gazit, petrokimike dhe të prodhimit të makinave, si dhe kompanitë që prodhojnë mallra të konsumit, produkte qelqi dhe materiale ndërtimi”, tha Belousov.

Rusia kryesisht e ka furnizuar Kinën me produkte energjetike, si nafta dhe gazi, si dhe produkte të rafinuara, agro-ushqimore dhe produkte industriale. Kina ka eksportuar pothuajse të gjitha llojet e mallrave, duke përfshirë ushqimin, pajisjet, telefonat celularë, pajisjet elektronike, produktet inxhinierike, mobiljet, lodrat, tekstilet, veshjet dhe këpucët./RT/GazetaImpakt

 

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne