EtiketeKina

Bota

Trupat kineze në Venezuelë?

Në mes të një lufte tregtare me Shtetet e Bashkuara të pasuar nga shitja e armëve amerikane në Tajvan, Pekini thuhet se ka dërguar trupa në Venezuelë. Trupat...

Bota

Kina testoi me sukses avionin hipersonik

Kina ka testuar një mjet fluturues hipersonik që arrin shpejtësi prej 7.344 kilometrash në orë. Sipas një lajmi që përcjell gazeta “China Daily”, Akademia...

Bota

Kina shpreh mbështetje për Palestinën

Këshilltari shtetëror i Kinës dhe ministri i punëve të jashtme, Vang Yi tha se vendi i tij mbështet fuqimisht çështjen palestineze dhe të drejtat legjitime të...

Bota

Kina “blen” Europën!

Për më shumë se një dekadë, liderët e korporatave dhe të politikës në Kinë, i janë drejtuar korporatave në të gjithë botën, me një sasi të palimituar të parave...

Opinion

Kina po zgjohet!

“Quand la Chine s’éveillera … le monde tremblera” (Kur Kina të zgjohet … bota do të dridhet) shkruajti në vitin 1973, shkrimtari...

Bota

Kina do hakmerret ndaj tarifave amerikane

Kina deklaroi se tarifat e propozuara nga Shtetet e Bashkuara mbi çelikun e importuar dhe produktet e aluminit janë të pabaza, duke thënë se Pekini rezervon të...

OPINIONE