Shefi i Pentagonit bën një vizitë të papritur në Kiev

Lloyd Austin ka mbërritur në kryeqytetin ukrainas për të riafirmuar “mbështetje të palëkundur” mes shqetësimeve për ndihmën ushtarake të SHBA-së.

Sekretari amerikan i Mbrojtjes Lloyd Austin ka mbërritur në Kiev për një vizitë të paparalajmëruar, tha Pentagoni të hënën. Ai mbajti takime me lidershipin ukrainas për të siguruar siguri në lidhje me angazhimin e Uashingtonit për të ofruar ndihmë ushtarake për Ukrainën, thuhet në deklaratë. Megjithatë, nuk u njoftuan paketa të reja të veçanta ndihme për Ukrainën.

“Unë jam këtu sot për të dhënë një mesazh të rëndësishëm – Shtetet e Bashkuara do të vazhdojnë të qëndrojnë me Ukrainën,” shkroi Austin në një postim në X (ish-Twitter) ndërsa ndau një foto të tij duke u mirëpritur nga zyrtarët ukrainas në një hekurudhë. stacion në Kiev.

Më vonë, ai tha gjithashtu se kishte zhvilluar bisedime me presidentin ukrainas Vladimir Zelensky dhe premtoi edhe një herë “mbështetje të palëkundur të Shteteve të Bashkuara për Ukrainën”. Ai shtoi se Uashingtoni dhe aleatët e tij do të sigurojnë si “nevojat urgjente të fushëbetejës dhe kërkesat afatgjata të mbrojtjes” të forcave ukrainase.

As Austin dhe as Pentagoni nuk përmendën ndonjë angazhim të ri specifik në lidhje me ndihmën ushtarake për Kievin. Departamenti Amerikan i Mbrojtjes tha vetëm se diskutimet në Kiev ishin përqendruar në sigurimin që trupat e Kievit të kenë “aftësitë e fushëbetejës që u nevojiten” për dimrin e ardhshëm dhe më gjerë.

Dy javë më parë, Pentagoni tha se vetëm rreth 1 miliard dollarë kanë mbetur për ndihmë ushtarake për Ukrainën. Uashingtoni ka shpenzuar rreth 95% të fondeve të caktuara për Kievin, tha në atë kohë zëvendës zëdhënësja e Departamentit të Mbrojtjes Sabrina Singh. Ai i kërkoi Kongresit të miratojë një projekt-ligj të ri shpenzimesh për ndihmën ukrainase në mënyrë që furnizimet të mund të vazhdojnë, duke shtuar se përndryshe do t’i duhet të racionojë dërgesat e ardhshme. Asnjë legjislacion i tillë nuk është miratuar deri më tani.

Në fillim të kësaj jave, ndihmësi kryesor i Zelensky, Mikhail Podoliak, kritikoi atë që ai e quajti dërgimin e ngadaltë të armëve perëndimore. Dorëzimi i ndihmave po zgjat midis “90 ose 120 ditë” në vend të “shtatë deri në dhjetë ditë” të premtuara nga Uashingtoni dhe aleatët e tij, tha ai.

Një deputet i lartë rus e quajti vizitën e Austin një “mision mbështetjeje morale”. Qëllimi kryesor i shefit të Pentagonit në Kiev ishte të parandalonte kolapsin e “projektit anti-rus” të Uashingtonit dhe të siguronte “regjimin kukull” në Ukrainë për mbështetjen e Amerikës, shkroi Leonid Slutsky, kreu i Komitetit të Punëve të Jashtme të Dumës së Shtetit Rus. Postimi në telegram.

Ministri rus i Mbrojtjes Sergej Shoigu tha gjithashtu në fillim të këtij muaji se “megjithë furnizimin e llojeve të reja të armëve të NATO-s, regjimi i Kievit po humbet”. Trupat ukrainase kanë zhvilluar një operacion të madh kundërsulmues që nga fillimi i qershorit, i cili nuk ka arritur të sjellë ndonjë rezultat të prekshëm deri më tani, pavarësisht mbështetjes së bollshme ushtarake perëndimore. Humbjet e Ukrainës në sulmin kanë arritur në më shumë se 90,000 trupa, si dhe rreth 600 tanke dhe 2,000 automjete të blinduara, sipas ministrit rus./RT/GazetaImpakt

NDANI KËTË POSTIM

Mund tju interesojne