Etiketeluftë

Bota

Macron: Bota është në krizë të thellë

Bota po kalon në një krizë të thellë, dhe mund të jetë në prag të një kohe të luftës, është shprehur  presidenti i Francës, Emmanuel Macron gjatë një fjalimi...

Opinion

Jemi kaq afër një lufte bërthamore!

nga Stephen Kinzer. Muajin e kaluar, dy vende që zotërojnë armë bërthamore, India dhe Pakistani, qenë në prag të luftës midis tyre. Incidentet kufitare mes...

Bota Opinion

Pse SHBA-ja ka nevojë për luftë?

nga Jacques R. Pauwels Të paktën teorikisht, të pasurit dhe forcat e Amerikës supozohet të kenë qënë mbështetës të mëdhenjë tregtisë së lirë dhe kanë qënë...

Bota

Netanjahu-Corbyn, luftë në Twitter

Kreu i Partisë Laburiste të Britanisë ka dënuar kryeministrin izraelit Benjamin Netanjahu lidhur me vrasjen e palestinezëve në Gaza. “Kryeministri...

Historia Shqiperia

Lufta 183 ditore e Shkodrës!

nga Indrit Vokshi. Kombet frymëzohen tek lufta. Sepse vdekja në betejë është shkalla më e lartë e sakrificës për njerëzit e tu dhe nderin e tyne, për tokën dhe...